Search
Close this search box.

Obdržel Tencent od čínské vlády záchranné lano? Zdá se že ano 

Akcie skupiny Tencent Holdings (OTC: TCEHY) a dalších čínských firem v uplynulých dnech posílily, poté co čínské regulační orgány odstranily některé bariéry v jejich v podnikání.  


Čínští regulátoři již více než rok postihují čínské technologické společnosti za praktiky, které jsou podle nich v rozporu se „zdravým“ růstem prospěšným pro veřejnost.  

Vzhledem ke zpomalující se ekonomice, a rovněž technologické firmy omezují nabírání nových zaměstnanců, se však zdá, že se čínské regulační orgány nyní opět zaměřují na růst a zaměstnanost.  Mohou regulační orgány změnit postoj? 


Čínské technologické akcie, které byly kdysi favority růstových investorů, byly v uplynulém roce absolutně oslabeny, přičemž fond KraneShares CSI China Internet ETF se před rokem propadl o více než 60 %. 

Firma Tencent si vedla lépe než většina ostatních společností v sektoru a propadla se „pouze“ o 40 %, pravděpodobně díky své velikosti, rozmanitým zdrojům příjmů a skutečnosti, že se v porovnání s ostatními podniky celkově zachovala jako řádný hospodář. 

Přesto v roce 2021 regulátoři nakonec našli cestu, jak podnikání Tencentu omezit. V roce 2018 byl proces schvalování her v Číně pozastaven, neboť se Čína snažila dostat revizi a úpravu obsahu her pod přímou kontrolu státu. 

Nakonec bylo schvalování obnoveno koncem roku 2018, kdy byl zřízen nový regulační orgán a začala být prosazována nová pravidla. Proto bylo překvapením, když Čína loni v létě po necelých třech letech opět zmrazila schvalování her. 

Regulační orgány začaly více cenzurovat obsah, který považovaly za „vhodný“, a herní společnosti byly vyzvány, aby prosadily pravidlo tří hodin týdně pro nezletilé do 18 let.  

Vedení společnosti Tencent během svého nedávného hovoru s analytiky uvedlo, že předložilo několik nových her, ale že je zdržují regulační orgány. Vedení předpokládalo, že hry budou zveřejněny někdy v roce 2022, ale analytici se podle hovoru obávali, že zákaz by mohl trvat po celý letošní rok. Nyní to vypadá, že zákaz bude zrušen o necelý měsíc později. Pro Tencent to bude očividně výzva 


Obnovené schvalování tuzemských her je pro Tencent významnou událostí. Domácí herní tituly tvořily 29,6 miliardy RMB příjmů společnosti ve čtvrtém kvartálu a 128,8 miliardy RMB za celý rok 2021, ale vzrostly pouze o 1 %, respektive 6 %, neboť zákazy byly stanoveny v polovině roku. Zatímco mezinárodní herní segment výrazně rostl, domácí segment je pro Tencent mnohem větší a tvoří 23 % celkových příjmů Tencentu za rok 2021. 

Zatímco segment „fintech a podnikové služby“ představují v současnosti největší segment pro Tencent z hlediska tržeb a tvoří zhruba 31 % celkových tržeb, vedení na nedávném zasedání k výsledkům uvedlo, že značná část cloudových služeb zahrnutých do tohoto segmentu je v tomto okamžiku ztrátová.  

Nakonec je možné, že se Tencent vrátí ještě silnější než doposud. Podle registru firem Tianyancha totiž bohužel během zmrazení ukončilo v Číně činnost přibližně 14 000 subjektů souvisejících s videohrami.  

Vzhledem k tomu, že menší, finančně slabší firmy ukončily činnost, mohl by Tencent vydávat hry na méně konkurenčním čínském trhu. Nicméně v této oblasti stále existuje několik velkých rivalů, jako je například NetEase. Čínské akcie jsou levné a nápor regulátorů by se mohl zmírnit 


Čínské technologické firmy jsou nyní po náročném roce levnější než jejich americké protějšky. Čínská centrální banka zmírňuje úrokové sazby, zatímco Spojené státy je zvyšují. A nyní se projevují náznaky, že regulační nápor, který jsme zažili za posledních 18 měsíců, možná poleví. 

Geopolitická rizika samozřejmě nadále přetrvávají, stejně jako u všech zahraničních akcií. Pokud se však někdo domnívá, že se mu v Číně investuje pohodlně, může se začít poohlížet po čínských firmách, přičemž Tencent může posloužit jako dobrý odrazový můstek. 


Billy Duberstein  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05