Nový Zéland v pátek informoval, že kvůli kybernetické hrozbě zakáže používání aplikace TikTok na zařízeních s přístupem do parlamentní sítě. Jedná se tak o poslední zemi, která omezila použití této aplikace na vládních zařízeních.
Po celém světě panují obavy, že by čínská vláda mohla získat přístup k údajům o zeměpisné poloze a kontaktním údajům uživatelů prostřednictvím čínské společnosti ByteDance.
Tyto obavy byly tento týden vyjádřeny, když Bidenova administrativa požadovala, aby se čínští vlastníci TikToku zbavili svých podílů, jinak by aplikace mohla být v USA zakázána.
Na Novém Zélandu bude aplikace TikTok do konce března zakázána na všech zařízeních s přístupem do sítě parlamentu.
Výkonný ředitel parlamentní správy Rafael Gonzalez-Montero v e-mailu agentuře Reuters sdělil, že toto rozhodnutí bylo přijato na základě doporučení odborníků na kybernetickou bezpečnost a diskusí v rámci vlády a s dalšími zeměmi.
„Na základě těchto informací útvar usoudil, že rizika nejsou v současném novozélandském parlamentním prostředí přijatelná,“ dodal.
Dodal, že pro ty, kteří aplikaci potřebují ke své práci, lze uzavřít zvláštní dohody. Společnost ByteDance na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovala.
Premiér Chris Hipkins na brífinku pro média uvedl, že Nový Zéland postupuje jinak než ostatní země. „Ministerstva a agentury se řídí doporučeními, pokud jde o zásady IT a kybernetické bezpečnosti. Nemáme plošný přístup napříč veřejným sektorem,“ uvedl Hipkins.
Novozélandské armádní složky i ministerstvo zahraničních věcí a obchodu v pátek prohlásily, že již zavedly zákazy TikToku na pracovních zařízeních.
Mluvčí novozélandských obranných sil v e-mailu agentuře Reuters napsal, že se jedná o „preventivní opatření na ochranu bezpečnosti“ personálu.
Ve čtvrtek Británie s okamžitou platností zakázala aplikaci na vládních telefonech. Vládní úřady v USA mají na odstranění aplikace z oficiálních zařízení čas do konce března.
Společnost TikTok prohlásila, že se domnívá, že nedávné zákazy jsou založeny na „zásadních nedorozuměních“ a jsou motivovány geopolitickými důvody.
A dodává, že vynaložila více než 1,5 miliardy dolarů na důkladné zabezpečení dat, a zcela odmítá podezření ze špionáže.
Zdroj: Investing.com