Search
Close this search box.

Milión optimistických důvodů, proč investovat do akcie Nike

Společnost Nike se stále potýká s odstávkami výrobních továren, a dalšími problémy dodavatelského řetězce souvisejícími s pandemií. Nedávná zpráva o tržbách z druhého kvartálu vykazovala stagnující prodeje. Existuje pro Nike stále naděje?  


Obuvnický gigant naštěstí přináší dobré zprávy pro akcionáře. Navzdory pomalému růstu tržeb, Nike agresivně investuje do brandingu a marketingu. Vedení rovněž potvrdilo svou prognózu mírného růstu tržeb, způsobené ekonomickými restrikcemi na klíčových trzích, jako je Čína a Evropa.  Nike překvapil Wall Street 

Tržby společnosti Nike se ve srovnáním s loňským rokem nějak výrazně nepohnuly, zejména kvůli měnovým výkyvům. Tento výsledek na první pohled může vypadat jako zklamání.  

Konkurent Lululemon Athletica ve svém posledním kvartálu zaznamenal nárůst příjmů až o 30 %. Nike se však v té době odchýlil od predikcí Wall Streetu, jelikož dokázal vygenerovat tržby ve výši 11,4 miliardy dolarů.  

Nike zaznamenal solidní poptávku na americkém trhu, ale tržby v Číně prudce klesly, a celkový růst tak stáhnul na nulu. Generální ředitel John Donahoe a jeho tým na konferenci s investory obviňovali pokles tržeb kvůli odstávkám továren. Donahoe dále dodal, že hospodářské výsledky za tento kvartál byly podle očekávání.  Vyšší marže 

Reporty ohledně ziskovosti byly pozitivnější, přičemž hrubá zisková marže vyskočila o 2,8 % procentního bodu, a bylo tím dosaženo 46 % tržeb. Nike těží ze silné poptávky po prémiových produktech, a zároveň posun směrem k přímému prodeji spotřebitelům je dvakrát tak ziskovější než jeho maloobchodní prodej.  

Akcionáři v tomto kvartálu obdrželi od společnosti Nike dividendy ve výši 437 milionů dolarů, což představuje 14 % nárůst. Vyšší příjmy umožnily vedení agresivně investovat za marketingové a brandingové aktivity, přičemž tyto náklady se vyšplhaly o 40 % na 1 miliardu dolarů.  Nike a jeho budoucí vyhlídky  

Vedení také oznámilo, že čínský segment bude v letošním roce i nadále svazovat obchodní činnost, ale tyto ztráty by se měly během několika následujících kvartálů zmírnit, jelikož se výrobní kapacita Nike vrací k normálu.  

Celkově by tržby v následujícím roce měly růst stejným tempem, které investoři viděli za posledních šest měsíců. Tento nárůst není tak silný, který akcionáři očekávali na začátku roku. Vyhlídky společnosti Nike se však od září nezhoršili, a to ani v důsledku problémů v dodavatelském řetězci.  

Pokud by investoři měli pochybnosti o tom, zda je Nike skutečně v růstovém režimu, měly by tyto obavy zahodit, jelikož Nike investuje poměrně velké částky do marketingu.  

Brandingová propagace, která přesáhla částku 1 miliardy dolarů, vedení označuje jako “náklady na vytváření poptávky”. Tento diskreční závazek ve srovnáním s minulým rokem prudce stoupá. Může trvat další týdny a měsíce, než se zásoby a dodavatelské řetězce Nike vrátí zpět k normálu.  


Demitri Kalogeropoulos 
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00