Search
Close this search box.

Novavax požádal EU o autorizaci vakcíny

Americká farmaceutická společnost Novavax požádala Evropskou agenturu pro léčivé přípravky o posouzené své vakcíny proti koronaviru pro podmínečné použití. Zelenou by mohla získat v řádu týdnů.


Ve stínu farmaceutických gigantů jako Pfizer, AstraZeneca nebo Johnson & Johnson se už nějakou dobu schyluje ke vstupu další vakcíny proti koronaviru na světový trh. Tentokrát za ním stojí americká farmaceutická společnost Novavax, která na vývoji očkovací látky intenzivně pracuje už přibližně rok a o zahájení jejich dodávek se hovoří nejméně od jara letošního roku.

Jenže až nyní plány na rozšíření počtu firem dodávajících účinnou a bezpečnou vakcínu dostávají konkrétní podobu. Společnost Novavax oznámila, že získala autorizaci pro svou vakcínu s obchodním názvem COVOVAX od filipínského regulátora a bude ji na více než 110milionový trh dodávat. Na Filipínách je totiž zatím plně očkování jen něco málo přes 20 procent obyvatelstva, takže jde o velmi zajímavou příležitost.

Současně Novavax požádala také o autorizaci Evropskou agenturu pro léčivé přípravky a ta ji již zahájila. Zelenou by vakcína, která pro Evropu nese označení Nuvaxovid, mohla získat už v řádu několika týdnů, jak uvedl portál Yahoo! Finance. Do konce roku by prý vakcína mohla být schválena také ve Spojených státech, Velké Británii, Kanadě nebo Austrálii.

Na dobré zprávy již stihli zareagovat investoři, kteří začali být po akciích Novavaxu doslova hladoví. Jen za uplynulý měsíc akcie Novavaxu zpevnily o více než 50 procent. Od počátku letošního roku o 84 a za posledních 12 měsíců dokonce o 121 procent. Zatímco před propuknutím pandemie bylo možné akcii této společnosti pořídit za přibližně 10 dolarů, dnes se cena blíží 210 dolarům. Tedy jedenadvacetinásobku hodnoty z počátku března 2020.


TipRanks,
Yahoo! Finance


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00