Search
Close this search box.

Neznámá kryptoměna, která by mohla těžit z oživení na trhu s digitálními NFT 

Ačkoli ceny nepřevoditelných tokenů (NFT) v uplynulých týdnech klesaly v souladu s vývojem celého kryptoměnového trhu, stále panuje kolem těchto digitálních aktiv značný rozruch, zejména pokud se jedná o renomované umělce. 


Až doposud investoři považovali tyto NFT pouze za spekulativní umělecká díla, což vyvolalo enormní volatilitu. Nicméně jsme nyní svědky vzniku NFT založených na užitkovosti, které přesahují tradiční rámec NFT, a to přivádí pozornost k blockchainům, které to umožňují.  

To je dobrá zpráva pro Polygon (MATIC -11,16 %), který se stal jedním z nejoblíbenějších blockchainů pro ražbu nových, užitkových NFT. MATIC nyní patří mezi 20 největších kryptoměn na světě s tržní kapitalizací dosahující téměř 5 miliard dolarů. Co jsou užitkové NFT a proč jsou tak důležité? 

Laicky řečeno, užitkové NFT spojují základní tvůrčí hodnotu (například umělecké dílo) s dalšími výhodami, benefity nebo příležitostmi. Pokud tedy držíte konkrétní NFT, můžete získat vstup do exkluzivního VIP klubu už jen tím, že toto aktivum vlastníte. 

To je samozřejmě možné, neboť vaše vlastnictví aktiva je okamžitě doložitelné prostřednictvím blockchainu. Zajímavé to však začíná být tehdy, když se zamyslíte nad tím, co blockchain umožňuje v podobě smart kontraktů, což jsou spustitelné počítačové programy. 

NFT může kupříkladu zahrnovat smart kontrakt, který stanovuje, že každý držitel podkladového tvůrčího aktiva se bude podílet i na budoucích příjmech. Díky technologii blockchain je dnes možné, aby umělci vydávali nová hudební alba v podobě NFT. 

Již nyní je na tomto seznamu řada významných hudebních umělců, včetně Snoop Dogga, Kings of Leon a DJ Steva Aokiho. V polovině května vydalo pomocí služby Polygon nové hudební album EDM popové duo The Chainsmokers jako NFT. 

Když si pořídíte NFT, získáte takové výhody, jako je předčasný nákup vstupenek na koncerty, bezplatné zakoupení produktů a vstup na akce určené pouze pro členy. A zde přichází to nejlepší: The Chainsmokers do NFT vložili smart kontrakt, který umožňuje fanouškům vydělat malé procento z celkových autorských honorářů za streamování nového alba.  

Pokaždé, když si fanoušek pustí skladbu z alba na službě, jako je Spotify (NYSE: SPOT), získají kupující NFT možnost podílet se na vydání alba.  Využití potenciálu Etherea 

Odpůrci by ovšem mohli namítnout, že Polygon je jedním z několika blockchainů, které umělci využívají jen k prodeji nových NFT desek. Snoop Dogg například použil Cardano (CRYPTO: ADA), když vydal své poslední NFT album, další umělci využili například Solanu. Jinými slovy, Polygon nemá na trhu užitkových NFT konkurenci. 

Tato úvaha však ignoruje skutečnost, že Polygon je výkonný blockchain postavený na blockchainu Etherea (CRYPTO: ETH), které stále dominuje trhu s tradičními NFT. Tento vzájemný vztah je velkou výhodou. Díky tomu bude MATIC pravděpodobně schopen využít objemu a rozsahu ekosystému Etherea, aby tak obešel své soupeře.  Polygon, přepočítávání geometrie podnikání 

Koneckonců blockchainy jako MATIC přinášejí zcela nové obchodní modely. Vezměme si například hudební průmysl. Za starých časů, když jste zaplatili 10 dolarů za desku, byly to v podstatě utopené náklady. Pokud váš oblíbený umělec prodal miliony alb, byli jste doslova jen zrnkem z milionů v davu.  

V New Yorku se nelze objevit v hudebním klubu a požadovat VIP vstup. Nemohli jste využít své album, abyste získali přednostní místa na vyprodaných koncertech. Nejlepší způsob, jak na albu vydělat, bylo ho prodat v obchodě s použitými deskami za pár kaček.  

A teď to srovnejte s tím, co je možné dnes, když se spojí technologie blockchain se smart kontrakty. Najednou už album není jen album. Vzhledem k tomu, že na rok 2022 již plánuje vydání NFT desek řada uznávaných umělců, můžeme být svědky vzrušující evoluce obchodních modelů v téměř každé umělecké branži. 

Jakmile si investoři začnou uvědomovat, jak k tomu Polygon napomáhá, je snadné pochopit, jak by tato nepříliš známá kryptoměna mohla těžit z případného budoucího oživení na trhu s NFT.  


Dominic Basulto  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00