Search
Close this search box.

Newyorská burza má za sebou veleúspěšný rok. Táhli ji především technologičtí giganti

Hlavní index newyorské burzy S&P 500 má za sebou třetí nejlepší rok za posledních dvacet let. V posledním týdnu roku 2021 navíc vystoupal na historické maximum přes 4 806 bodů.


Je rovněž pravděpodobné, že newyorská burza si svůj růst na přelomu starého a nového roku ještě nejméně o několik dní prodlouží, neboť na trh se dostavil efekt známý jako Santa Claus rally. Historické zkušenosti totiž velí, že když akcie posílí první den posledního obchodního týdne v roce, během dalších sedmi dní posílí průměrně o více než tři procenta.

Pro pokračování nastoleného trendu hovoří i skutečnost, že index S&P 500 byl tažen především akciemi velkých technologických společností. Pětice těch největších – Apple, Microsoft, Amazon, Meta (dříve Facebook) a Alphabet – tvoří necelou čtvrtinu tohoto indexu. A zejména Apple nebo Microsoft se nacházejí na takových cenových úrovních, kdy je vhodné zvážit jejich nákup.

K těmto pěti můžeme podle expertů přičíst ještě výrobce elektromobilů Tesla nebo jednoho z největších producentů grafických karet a čipů, společnost Nvidia. V obou případech se jedná o společnosti, které těží z rozvoje technologického sektoru, respektive se stávají (či staly) jeho aktivní součástí a nastolují v něm trendy.

Technologický sektor lze obecně považovat za jednoho z vítězů koronavirové pandemie. Řada společností díky ní vyrostla a bude z ní těžit i v nadcházejícím roce. Ukázalo se, že společnost v mnoha ohledech dokáže efektivně fungovat v on-line režimu, a že ten s námi do značné míry zůstane i po odeznění pandemie. On-line prostředí výrazně zefektivňuje předávání informací a nezanedbatelně snižuje náklady firem, které souvisejí se vzájemnou komunikací. Dá se tedy předpokládat, že i rok 2022 bude patřit technologiím.


Staley,
Quartz.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00