Search
Close this search box.

Není už příliš pozdě na nákup akcií Moderny?

Akcie Moderny již v loňském roce přinesly investorům zhodnocení o 434 %. Do konce roku 2021 se odhaduje, že by jeho akcie mohli zhodnotit o dalších 160 %. Vakcíny od Moderny mají značný vliv, pokud se jedná o tržby. Její produkty totiž generují miliardy dolarů, a téměř každé čtvrtletí bylo ziskové.   


Když se podíváme zpět na úspěch Moderny na akciovém trhu, jistě to v nás vyvolává otázku, zda není už příliš pozdě nakoupit její akcie. Ale pro ty z vás, kteří do této biotechnologické společnosti ještě neinvestovali, už může být skutečně pozdě. Nebo naopak může být Moderna atraktivní investicí v následujícím roce?  


Poptávka po vakcínách a omikron 

Nejnovější zprávy o výdělcích Moderny vyvolala na trhu značnou paniku. Zejména kvůli snížení prodeje vakcín. Důvod ale nemá nic společného s nižší poptávkou po vakcínách. Moderna se rozhodla nejdříve dodávat vakcíny do zemí s nižšími příjmy, a zároveň odložit dodávky do zemí s vyššími příjmy.  

Neexistují žádné známky toho, že by v nejbližší době klesala poptávka po vakcínách. Namísto toho bude rostoucí poptávka pokračovat. Odborníci tvrdí, že koronavirus tu nadále bude kolovat. Nově vzniklé varianty tuto domněnky potvrzují. Předtím byl svět na několik měsíců ochromen variantou delta. V posledních týdnech se objevila další varianta omikron.  

Mezitím dokázala Moderna do roku 2023 získat předběžné kupní smlouvy s různými zeměmi. Například se ji podařilo podepsat smlouvu s Kanadou o dodávkách vakcín, a to do roku 2024. Pro následující roky je téměř nemožné predikovat příjmy generované z prodeje vakcín. Poptávka bude zřejmě pokračovat, ale není jasné, jak se bude vyvíjet cena.  

Moderna již vyvinula protilátky, které budou pravděpodobně účinné proti nově vzniklým variantám. A nyní se vyvíjí vakcína, která je speciálně určená proti variantě omikron.  Moderna nevyvíjí jen vakcíny  

Moderna však není jen společností, která se zabývá výrobou vakcín proti koronaviru. A to je jeden z racionálních důvodů, proč zvážit koupi této akcie. Společnost má řadu kandidátů, které jsou založené na stejné technologii  mRNA. To neznamená nutně, že každý z kandidátů bude úspěšný v boji proti koronaviru, avšak tato metoda je aplikovatelná pro lidi.   

Společnost Moderna nedávno zahájila studii a vývoj očkovací látky proti cytomegaloviru (CMV). CMV je běžný virus, který je velmi nebezpečný pro nenarozené děti a osoby s oslabeným imunitním systémem.  

Moderna předpovídá maximální roční tržby ve výši 2 až 5 miliard dolarů. Mezi další projekty Moderny patří například potenciální vakcína proti HIV nebo rakovině, pokud by se oba projekty vydařily, znamenalo by to zásadní pokrok.    Vyplatí se nakoupit akcie Moderny?  

Vraťme se zpátky k naší původní otázce: Není už příliš pozdě na nákup akcií Moderny? Pokud se považujete za dlouhodobého investora, Moderna je tak solidním kandidátem, který si zaslouží místo ve vašem portfoliu. Záleží ale na úhlu pohledu.  

Akcie Moderny pravděpodobně nepřinesou divokou jízdu, jak tomu bylo před pandemií. Zároveň v budoucnu můžeme očekávat nejistotu ohledně budoucích příjmů z vakcín. V nadcházejících letech prodej vakcín a dalších produktů z dílny Moderny může prokázat, že se jedná o prvotřídního hráče na poli biotechnologií.    


Adria Cimino  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05