Search
Close this search box.

Německý zahraniční obchod se v květnu ocitl v deficitu. Poprvé od roku 1991

Německá exportní mašina se zadrhla. V květnu došlo k meziměsíčnímu poklesu vývozu o půl procenta, dovoz naopak o 2,7 procenta vzrostl. Obchodní bilance Německa se tak ocitla ve schodku poprvé po více než třiceti letech. Vyplývá to z údajů německého Spolkového statistického úřadu.


Německý obchodní deficit dosáhl v květnu jedné miliardy eur, v přepočtu asi 24,7 miliardy korun. Příčiny takového vývoje jsou dvě. V první řadě došlo k utlumení vývozu z důvodu slábnoucí zahraniční poptávky, druhým faktorem je rostoucí cena zemního plynu, který Německo dováží převážně z Ruska.

Ačkoli v meziměsíčním srovnání se objem vývozu snížil, meziročně si zachoval kladnou dynamiku – export vzrostl o 11,7 procenta. Jenže mnohem rychleji rostl dovoz, a to o necelých 28 procent, jak uvedl Spolkový statistický úřad.

Ještě v dubnu německý zahraniční obchod vygeneroval přebytek v objemu 3,1 miliardy eur (asi 76,5 miliardy korun), loni v květnu přebytek dosáhl 13,4 miliardy eur (přibližně 331 miliard korun).

Největší část německého exportu směřovala v květnu do USA, kam bylo meziměsíčně vyvezeno o 5,7 procenta více zboží. Vývoz Německa do Ruska se v období od ledna do května meziročně zmenšil téměř o 30 procent. Důvodem je postupné zavádění protiruských sankcí ze strany Západu po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00