Search
Close this search box.

Největší nákladní kontejnerový dopravce zlepšuje svůj celoroční výhled. Akcie reagují růstem

Poptávka po zboží v celém světě roste. A s ní i poptávka po přepravních službách. Tím pádem rostou jejich ceny, což hraje do karet dopravním firmám. Raduje se zejména dánská společnost Maersk.


Největší nákladní kontejnerový dopravce světa, dánská společnost A.P. Moller – Maersk, zlepšila celoroční výhled svých tržeb. Optimismus do žil jí vlily předběžné výsledky za druhé letošní čtvrtletí a přetížený globální dodavatelský řetězec. Výsledkem je růst cen námořní dopravy, protože chybí přepravní kapacity včetně kontejnerů.

„Silný růst našeho výkonu ve druhém čtvrtletí je důsledkem pokračující zcela výjimečné situace na trhu, kde došlo k obrovskému nárůstu poptávky. To ale způsobuje vznik úzkých míst v dodavatelských řetězcích,“ uvedla společnost Maersk ve svém prohlášení.

Dánský dopravce pokrývá jedu pětinu celosvětových kontejnerových kapacit. A očekává, že globální růst poptávky po přepravních službách bude i nadále pokračovat. Ze svého pohledu očekává celoroční růst tržeb v rozmezí 6 až 8 procent, přičemž na jaře to bylo jen mezi 5 a 7 procenty. Zlepšený výhled vyplývá zejména z rostoucího objemu exportu z Číny do Spojených států.

Objem námořní dopravy skupiny Maersk se ve druhém čtvrtletí zvýšil meziročně o 15 procent, přičemž poplatky za námořní dopravu jsou nyní o téměř 60 procent vyšší než loni. Maersk očekává vyšší provozní zisk mezi 18 a 19,5 miliardami dolarů, přičemž původně jej odhadoval jen na 13 až 15 miliard.

Akcie společnosti na kvartální výsledky a zlepšení výhledu zareagovaly v pondělí růstem o necelá dvě procenta. Za posledních šest měsíců je tržní hodnota akcií společnosti Maersk vyšší o 30 procent, meziročně pak o více než 113 procent.


Skydsgaard, Jacobsen,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00