Jedenáct let po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě Japonsko uvažuje o obnovení budování jaderné energetiky. Japonský premiér Fumio Kishida nastínil plán pro vývoj jaderných reaktorů nové generace. Cílem je stabilizovat dodávky i ceny elektřiny.
Kishida naznačuje, že by země mohla zcela změnit svou energetickou politiku, která byla v uplynulé dekádě výrazně ovlivněna havárií jaderných reaktorů v elektrárně Fukušima poté, co tamní oblast zasáhla vlna tsunami.
Podle japonského premiéra je ve hře nejen vývoj reaktorů nové generace a jejich postupné budování, ale také prodlužování životnosti reaktorů stávajících. Pro Kishidovu vládu se k tomu nyní otevřela skvělá příležitost, protože veřejné mínění je pod vlivem rostoucích cen energetických komodit na světovém trhu takovému plánu velmi nakloněno.
Předseda japonské vlády řekl novinářům, že pověřil příslušné vládní úředníky, aby přišli s přesnějším plánem na renesanci jaderné energetiky. A to do konce tohoto roku. Jaderné elektrárny mají Japonsku pomoci nejen se stabilizací dodávek elektřiny a jejích ceny, ale také k naplnění klimatických cílů v podobě snižování emisí skleníkových plynů.
„To je první krok směrem k normalizaci japonské energetické politiky,“ řekl agentuře Reuters Jun Arima, profesor na Tokijské univerzitě. Podle něho Japonsko potřebuje jaderné elektrárny, už jen proto, že jeho elektrická síť není napojena na sousední země a nemá ani dostatek fosilních zdrojů, aby si dokázala elektřinu bez využití jádra zajistit v dostatečném množství.
Sakoda, Takemoto,
Reuters