Search
Close this search box.

Ropa prudce zdražuje. Země OPEC odmítají, že by diskutovaly o zvýšení její těžby

Cena ropy se v uplynulém týdnu vyvíjí doslova jako na horské dráze. Ještě před týdnem se barel ropy Brent obchodoval téměř za 96 dolarů, a po pár dnech cena propadla až k 82 dolarům. V úterý začalo černé zlato opět zdražovat pod vlivem informací, že země OPEC neuvažují o zvýšení těžby ropy.


Saúdská Arábie, Kuvajt nebo Irák odmítají informace o tom, že by země skupiny OPEC+ (OPEC, Rusko a další státy bývalého SSSR) vedly diskuse o zvýšení těžby ropy. Naopak se zdá, že těžba černého zlata se bude spíše zmenšovat, jelikož OPEC+ vyhlíží globální ekonomickou recesi.

Světový trh s ropou v posledních dnech vykazuje značnou nestabilitu. Zatímco před týdnem se černé zlato obchodovalo téměř za 96 dolarů za barel, začátkem tohoto týdne se cena propadla na 82 dolarů. V úterý už se opět navracela k 90 dolarové hranici.

Informace o diskuzích o zvýšení těžby ropy až o 500 tisíc dolarů denně se objevily v souvislosti s blížícím se zasedáním skupiny OPEC+, která se má sejít počátkem prosince. Jenže zástupci jednotlivých zemí jeden po druhém začali vyvracet, že by se nějaké takové debaty vůbec vedly.

„Ropa umazává své ztráty. Jakmile Saúdská Arábie odmítla, že se diskutuje o zvýšení těžby ropy, připojili se i další spojenci v rámci OPEC a skupina jako celek ropu výrazně na trhu podpořila,“ uvedl pro agenturu Reuters analytik společnosti Avatrade Naeem Aslam.

Nakolik se jednalo o fámy, nebo země OPEC+ mezi s sebou skutečně o navýšení těžby jednají, tedy vyjde najevo až 4. nebo 5. prosince, kdy skupina OPEC+ zasedá.


Zdroj: Edward, El Dahan – Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05