Search
Close this search box.

Nad globální ekonomikou se stahují mračna, shodli se lídři na Světovém ekonomickém fóru

Za největší hrozbu pro globální ekonomiku lze považovat válku na Ukrajině, která způsobí odklad hospodářského oživení po covidu. Navíc se zhorší inflační tlaky, které kvůli stále narušeným dodavatelským řetězcům ve světovém hospodářství přetrvají po delší dobu. To jsou klíčové závěry úvodních projevů ekonomických a politických lídrů, jež zazněly ve švýcarském Davosu.


„Čelíme nejméně čtyřem krizím, které se spojily. Máme vysokou inflaci, máme energetickou krizi, máme potravinovou chudobu a máme klimatickou krizi. A nejsme schopni tyto krize vyřešit, pokud se budeme soustředit pouze na jednu z nich,“ řekl ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru německý ministr hospodářství a vicekancléř Robert Habeck. Podle něho ale zároveň platí, že pokud nevyřešíme ani jednu ze zmíněných krizí, svět zažije ekonomickou recesi s obrovským dopadem na globální stabilitu.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová Habeckovo vystoupení doplnila varováním, že válka, cenové šoky a potravinová krize „přitáhla mračna“ nad globální ekonomický výhled. Podle ní ale zatím světovému hospodářství recese nehrozí. „Ne teď, ale to neznamená, že je to zcela vyloučeno,“ dodala.

„Rusko-ukrajinská válka se může ukázat jako bod zlomu pro hyperglobalizaci,“ varovala prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Poukázala tak na křehkost dodavatelských řetězců, které v krátké době po sobě narušila covidová pandemie a následně přímo či nepřímo právě válka na Ukrajině. Lagardeová rovněž zopakovala, že Evropská centrální banka již zakročí proti inflaci, a to v podobě zvýšení úrokových sazeb v červenci a v září.


Koranyi, Burns,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00