Search
Close this search box.

Na českém trhu práce je nejvíce lidí v historii, hlavně díky ženám. Kupní síla mezd letos klesne

Tuzemský trh práce je dlouhodobě přehřátý. Česká republika již několik let po sobě vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Nic na tom nezměnily ani dva roky koronavirové krize a zatím ani válka na Ukrajině. Přebytek pracovních příležitostí rovněž na trh přilákal rekordní podíl Čechů ve věku 15 až 64 let.


Míra ekonomické aktivity věkové skupiny 15 až 64 let vstoupala letos v dubnu na 77,5 procenta. Oproti dubnu 2021 to bylo téměř o dva procentní body výše. Míra ekonomické aktivity mužů dosáhla 83,9 a žen 70,6 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Ukazatel říká, jaká část populace v určité věkové skupině se účastní trhu práce, tedy pracuje nebo práci aktivně hledá.

„Míra ekonomické aktivity 77,5 procenta je historické maximum. Zasloužily se o to především ženy, u kterých se obnovil rychlý růst po koronavirovém období. Za posledních 15 let se míra aktivity u žen zvýšila o 9 procentních bodů, zatímco u mužů byl nárůst méně než 6 procentních bodů,“ vysvětluje výsledky Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu. Míra nezaměstnanosti v dubnu letošního roku činila 2,4 procenta, což je o procentní bod méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti u mužů dosáhla 1,9 a u žen 3 procenta, uvedli statistici.

Pokračující snižování míry nezaměstnanosti značí, že český trh práce je stále přehřátý. Tento fakt dopadá negativně na zaměstnavatele, kteří jsou nuceni zvyšovat mzdy. Naopak lidem, kteří pracují, hraje tato situace do karet. Jednak snadno naleznou zaměstnání, jednak mohou mít vyšší mzdové nároky.

Přesto se všeobecně očekává, že kupní síla mezd v Česku letos klesne. A to kvůli dvouciferné inflaci, která trápí tuzemskou ekonomiku. Nominální mzdy letos jistě neporostou tak rychle jako ceny. Podle květnového odhadu České bankovní asociace průměrná míra inflace letos dosáhne 12,4 procenta, nominální vždy však vzrostou jen o 6,3 procenta. To tedy znamená, že reálné mzdy klesnou o více než šest procent, což bude největší propad kupní síly českých příjmů nejméně za poslední čtvrtstoletí.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05