Search
Close this search box.

Diverzifikace. Tento pojem jste pravděpodobně již zahlédli v našich článcích, a objevuje se opakovaně – a to z dobrého důvodu! Sestavování vlastního portfolia je důležité a občas se může zdát skličující. 


Máte na výběr spoustu investičních příležitostí a akcií odlišných kategorií (small cap, large cap, mezinárodní atd.) a k tomu navrch jsou tu ještě ETF nebo další podílové fondy!  Pravdou je, že každý z nás má jiné potřeby a cíle, které pak definují složení investičního portfolia. Díky tomu se nám může diverzifikace jevit složitě. 

Ale z našich zkušeností s investováním víme, že existují určité tipy a rady, které jsou užitečné téměř pro všechny, pokud jde o investování. Zároveň si myslíme, že byste tyto rady měli zvážit ještě předtím, než začnete přemýšlet o diverzifikaci: 

1.    Nakupte alespoň 15 akcií z nejrůznějších odvětví 

2.    Držte tyto akcie alespoň 3 až 5 let. Zaměřte se na delší investiční horizont.  

3.    Uvědomte si, že čas od času dojde na trhu k prudkým výkyvům, a proto nepropadejte panice, když k tomu dojde.

Ačkoliv se to nezdá, ale výše zmíněné tipy jsou velmi důležité, a myslíme si, že se jedná o základní investiční principy, které je třeba zvládnout jako investor. Nyní, co jsme prošli tyto investiční koncepty, se můžeme trochu hlouběji ponořit do návrhů, jak by mohla vypadat diverzifikace portfolia:      


Investujte do prvních 15 akciových titulů 

Navrhujeme investovat alespoň 80 % vašich finančních prostředků do akcií, zhruba stejným procentuálním zastoupením mezi každou akcií. Předtím než zveřejníme doporučení nebo tip na konkrétní akcii, provádíme detailní analýzy a výzkum.

Postupem času si můžete všimnout, že každý pátek zveřejňujeme na sociálních sítích (zejména na Facebooku) tzv. Páteční duel titánů, kde zveřejňujeme doporučení a tipy ohledně akciových titulů. Tuto možnost můžete využít, a diverzifikovat tak vaše osobní portfolio. 

Upozorňujeme však, že naše doporučení a tipy vycházejí z analýz, a to nutně neznamená, že se akciím bude dařit i v budoucnu. Proto zvažte a prostudujte si společnosti i z jiných zdrojů, abyste měli objektivnější názor. 


Nakupte akcie ETF fondu Vanguard Total Index (VTI) 

Doporučujeme alokovat alespoň 10 % vašich finančních prostředků do tohoto ETF fondu. VTI fond může fungovat jako stabilnější jádro ve vašem portfolio, jelikož individuální akcie jsou volatilnější. VTI fond vám poskytuje relativně zdravou diverzifikaci, jelikož nákupem akcií tohoto fondu vlastníte již několik stovek firem.  


Držte stranou alespoň 10 % hotovosti

Hotovost napomáhá snadněji zvládnout volatilitu trhu. Doporučujeme si ponechat hotovost na spořícím účtu, který nabízí vyšší úrokovou sazbu, aby se tak mohli zhodnocovat vaše peníze. 

A pokud máte možnost průběžně přidávat hotovost do svého portfolia, klidně směle pokračujte dál. Nikdy totiž nevíte, kdy budete hotovost potřebovat, jelikož nahodilé životní události se můžou stát kdykoliv!


The Motley Fool
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00