Search
Close this search box.

Moderna zlepšuje svůj výhled na rok 2022. Její akcie reagují silným růstem

Americká biotechnologická společnost Moderna očekává, že v roce 2022 dosáhne tržeb na horní hranici svého listopadového odhadu. Stojí za tím kontrakty na dodávky vakcín proti koronaviru včetně těch, které by mohly být účinné proti omikronu.


Tržby americké biotechnologické společnosti Moderna by v letošním roce mohly dosáhnout až 22 miliard dolarů. Z toho 18,5 miliardy firma získá z kontraktů na dodávky vakcíny proti koronaviru a 3,5 miliardy by pak připadalo na posilující dávky včetně vakcín, jež by mohly být účinné proti koronavirové variantě omikron. Vyplývá to z odhadu, který v pondělí Moderna zveřejnila.

Moderna podle předběžných údajů utržila v roce 2021 kolem 17,5 miliardy dolarů. Pokud by se jí podařilo dosáhnout cíle, který si vytyčila pro rok 2022, představovalo by to nárůst tržeb o více než čtvrtinu. Původně přitom biotechnologická společnost odhadovala tržby pro rok 2022 v intervalu od 17 do 22 miliard. Nyní tedy počítá s nejvíce optimistickým scénářem.

A zdá se, že k tomu má důvod. Moderna totiž pracuje na vývoji očkovací látky s pracovním označením mRNA-1273.529, která je zaměřena přímo proti variantě omikron, jež se vyznačuje asi 3,5krát nakažlivější než předchozí dominantní varianta delta. Klinické testy této vakcíny by měly být zahájeny během několika týdnů.

Slibného výhledu si v pondělí všimli také investoři, kteří zprávu ocenili zvýšenou poptávkou po akciích společnosti Moderna. Ty zhruba hodinu po zahájení pondělního obchodování na newyorské burze zpevnily téměř o deset procent na více než 240 dolarů. Na takové úrovni se ocitly naposledy krátce před koncem loňského roku.

Akcie Moderny se momentálně obchodují za cenu srovnatelnou s tou na konci loňského června. Tehdy měly před sebou raketový růst, když během pouhého měsíce a půl zpevnily na více než 480 dolarů. Od té doby však Moderna zhruba o polovinu propadla, přesto jsou její akcie na téměř dvojnásobku hodnoty ze začátku loňského roku.


Maddipatla, Reuters
Mishra, O´Donnel, Reuters
Moderna news release


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00