Search
Close this search box.

Moderna, Pfizer a Novavax: Koupit a držet?

Minulý pátek nově vzniklá varianta koronaviru omikron otřásla americkými akciovými trhy. Varianta omikron má unikátní kombinaci mutací, které mohou významně snížit účinnost vakcín. Čekají nás temné časy? 


Prozatím o mutaci omikron neexistuje dostatek údajů, aby bylo možné vyvodit závěry o závažnosti omikronové varianty. Politici rychle zareagovali tím, že během víkendu uvalili zákazy a omezení týkající se cestování (zejména v některých afrických zemí). Tato rychlá opatření v oblasti cestovního ruchu jasně naznačují, že globální pandemie a její dopady na celosvětovou ekonomiku nejsou zdaleka u konce.  

Jak by měli investoři chránit svá portfolia před touto hrozbou? Odpověď je dost jednoduchá: investovat do vakcínových akcií. Na Černý pátek se akcie předních vývojářů vakcín proti koronaviru (Moderna, Pfizer a Novavax) vyšplhali no nová maxima. Jaké jsou tedy důvody? Níže uvádíme, proč tyto tři biofarmaceutické firmy budou i nadále pokračovat v růstu. Nová varianta omikron doslova vyzývá k nákupu  

Moderna, Pfizer a Novavax si během zkrácené obchodní seance díky omikronu užily značný skok v cenách svých akcií. Zejména Moderna nedávno oznámila, že pracuje na vývoji nové vakcíny, která může poskytnout vyšší úroveň imunitní ochrany proti této variantě.          

Společnost Pfizer uvedla, že její dosavadní vakcínu proti koronaviru lze snadno modifikovat na míru proti omikronové variantě, a vakcíny budou připraveny k použití do 100 dnů. Novavax minulý pátek poskytl aktualizaci o své omikronové vakcinační strategii, a plánuje připravit testování a výrobu vakcín během několika příštích týdnů.   

Proč je varianta omikron pro vývojáře vakcín další obrovskou příležitostí? Náhlá potřeba silnějších vakcín by měla v roce 2022 udržet Modernu na předních pozicích, a zároveň poptávka po boosterech by měla katalyzovat její růst.  

Farmaceutický gigant Pfizer se nyní může těšit na další příležitost z prodeje vakcín proti koronaviru. Jeho akcie budou pravděpodobně i nadále pokračovat v růstu a v následujícím roce by cena mohla dosáhnout nového maxima.  

Na druhou stranu biotechnologická společnost Novavax a její akcie se v současné době propadly až o 31 %. V druhé polovině letošního roku se akcie propadly z důvodu výrobních problémů, regulací a rostoucí obavy ze strany investorů, že si Novavax jednoduše nechal ujet vlak.   

Stručně řečeno – Moderna, Pfizer a Novavax jsou připraveni profitovat z prodeje nových vakcín, a tento týden lze pravděpodobně očekávat mimořádné objemy obchodů na akciových trzích.  


George Budwell  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00