Search
Close this search box.

Moderna by mohla čelit závažnému problému, kvůli nežádoucím účinkům vakcín  

Kandidát na vakcínu mRNA-1010 proti chřipce od Moderny měl zhruba dvojnásobek nežádoucích účinků než současně dostupné vakcíny. To nemusí být zrovna pozitivní vizitkou pro Modernu, které usiluje uspět a prorazit na trh vakcín proti chřipce.  


Investoři by mohli jednoduše dojít k závěru, že to nejhorší má Moderna (MRNA) již za sebou. Akcie se propadly o více než 70 % oproti svému loňskému maximu. Od 7. března roku 2020 se však akcie Moderny zotavily o více než 35 %.  

Obavy ohledně koronaviru přiměly řadu lidí přehodnotit svůj názor na budoucí vyhlídky společnosti Moderna. Při zvažování nákupu této akcie je zapotřebí sledovat krátkodobé nárůsty případů COVID-19, které se nyní odehrávají v Číně a v Evropě. Při pohledu do budoucna by Moderna mohla mít velké potíže.  Dobré zprávy, špatné zprávy  


Moderna přinesla několik pozitivních zpráv. Ve středu oznámila, že studie hodnotící vakcínu proti kovidu Spikevax u dětí ve věku od 6 měsíců do 6 let naplnila svůj primární cílový parametr.  

Kromě toho Moderna oznámila průběžné výsledky studie nové vakcíny mRNA-1010 proti chřipce. Tato studie porovnávala dávkování experimentální vakcíny obsahující látku RNA (mRNA) s kombinací vakcíny Afluria, což je doposud přední vakcína proti chřipce.  

Opět se dostavily dobré zprávy. Moderna následně oznámila, že mRNA-1010 vytváří podobné úrovně protilátek proti chřipce B jako Afluria, a to ve 29. den studie. Množství protilátek vytvořené vakcínou mRNA ve 29. dni bylo vyšší než u vakcíny Afluria. 

Objevily se ovšem i negativní zprávy. Zhruba dvojnásobný počet osob, které dostaly mRNA-1010, měli vedlejší účinky než osoby užívající Aflurii. Tento rozdíl se projevil ve všech věkových kategoriích.  Proč je to znepokojující?  


Za předpokladu, že mRNA-1010 postoupí do třetí fáze testování, a nakonec získá povolení od regulačních orgánů, předepisovali by lékaři vakcínu proti chřipce, která způsobuje dvojnásobně více nežádoucích účinků než osvědčená stávající vakcína? Chtěli by pacienti novou vakcínu užívat?  

Analytici z agentury Leerink si to však nemyslí a označují bezpečnostní profil mRNA-1010 za „nevyhovující.“ Dokonce se domnívají, že pro Modernu by bylo „neefektivní nakládání se zdroji“, kdyby pokračovala ve vývoji experimentální vakcíny proti chřipce.  

Potenciální následky pro Modernu jsou větší než jen potenciální ušlý zisk z lukrativního trhu s vakcínami proti chřipce.  Celkový obrázek 


Na předpovědi o pochmurné budoucnosti Moderny je ještě příliš brzy. Novavax a další konkurenti by mohli klopýtnout ve svém úsilí o vývoj kombinovaných vakcín. Moderna by přesto mohla dosáhnout úspěchu s mRNA 1010 a vlastními kombinovanými vakcínami. 

Mnohem podstatnější je, že Moderna má řadu dalších projektů, na které se může soustředit. Ve své prezentaci též uvedla, že existuje více než 225 virů, které mohou infikovat člověka, ale pouze proti 25 z nich jsou v současné době k dispozici efektivní vakcíny.  

Potenciál Moderny sahá i mimo oblast protivirových vakcín. Moderna dále vytváří vakcíny a terapie proti rakovině a také programy určené pro léčbu dalších onemocnění. Moderna může skutečně čelit závažným problémům. Nicméně investoři však musí brát v potaz i širší souvislosti. 


Keith Speights  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05