Ceny v listopadu v České republice meziročně stouply o 16,2 procenta. To představuje zrychlení růstu cenové hladiny o více než jeden procentní bod v porovnání s říjnem. V meziměsíčním srovnání jsou pak tuzemské ceny o 1,2 procenta vyšší. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
„Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 a meziročně o 16,2 procenta. Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze opět zrychlila svůj růst. Částečně k tomu přispěla i loňská nižší srovnávací základna, kdy došlo k odpuštění DPH u cen elektřiny a zemního plynu,“ uvedla k aktuálním údajům Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
V meziměsíčním srovnání se nejvíce zvýšily ceny brambor (o 14,5 procenta), následovány zemním plynem (14,1) a vejci (11,2).
Opačným směrem se vydaly ceny zeleniny, která zlevnila o necelá tři procenta. O 1,8 procenta levnější byly také tuky a oleje, zlevnění se dočkaly také pohonné hmoty, a to o 1,7 procenta.
Meziročně nejvíce zdražil zemní plyn, a to o 139 procent. Druhou nejrychleji zdražující komoditou se stal cukr (109,3), následován vejci, jejichž cena stoupla téměř o 72 procent. O necelých 70 procent byla v listopadu dražší také tuhá paliva.
Zajímavý vývoj pokračoval u cen elektřiny. Statistici totiž do výpočtu inflace promítli vládní úsporný tarif a odpuštění poplatků za podporované zdroje energie, čímž elektřina meziročně zlevnila o 23,4 procenta.
To se podepsalo i na celkové míře inflace, která tak dosáhla meziročně jen 16,2 procenta. Pokud by však zmíněná opatření zohledněna nebyla, index spotřebitelských cen by byl v listopadu vyšší o 19,8 procenta, vysvětlil Český statistický úřad v metodické poznámce.
Zdroj: ČSÚ