Search
Close this search box.

Potíže amerických bank pomohly koruně. Ta ale ztratila vůči euru

Česká měna byla v závěru týdne podrobena poměrně silnému testu. Na jedné straně bylo možné sledovat dopady potíží v bankovním sektoru ve Spojených státech, na straně druhé se mohlo projevit zvýšení základní úrokové sazby Evropskou centrální bankou.


A v obou případech došlo ke změně kurzu koruny jak k dolaru, tak k euru. Americký dolar pod tíhou pádu dvojice bank Silicon Valley Bank a Signature Bank ztrácel, a to i vůči koruně.

Koruna k němu během čtvrtečního obchodování zpevnila asi o 15 haléřů a závěrečný kurz se pohyboval kolem 22,60 koruny za dolar.

Vůči euru ale koruna výrazně ztrácela. Poprvé po několika týdnech (konkrétně od poloviny ledna) se dostala až nad hranici 24 korun za euro.

Na koruně se nejspíše projevilo zvýšení základní úrokové sazby Evropskou centrální bankou, jejíž Rada guvernérů rozhodla o růstu všech sazeb o půl procentního bodu. Základní úroková sazba činí 3,5, depozitní sazba pak rovná tři procenta.

Evropská centrální banka vůbec nezaváhala a své sazby zvýšila tak, jak dopředu avizovala. Nebrala tak ohled na potíže, kterým čelí druhá největší švýcarská banka Credit Suisse, ani ji neovlivnil pád již zmíněné dvojice amerických bank.

„Monitorujeme velmi podrobně aktuální tenze na trhu a jsme připraveni odpovědět, pokud bude nutné zajistit finanční stabilitu v eurozóně. Bankovní sektor v eurozóně je odolný se silnou kapitálovou i likviditní pozicí.

V každém případě naše měnověpolitické nástroje jsou plně připraveny poskytnout likviditu, bude-li to nutné, abychom zajistili plynulé fungování transmisního mechanismu měnové politiky,“ stojí v tiskovém prohlášení Evropské centrální banky.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00