Když americký prezident vstupuje do třetího roku svého čtyřletého mandátu, akciové trhy zpravidla zažívají slušný růst. Třetí prezidentský rok je historicky zdaleka nejlepším z celého čtyřletého cyklu, pokud jde o výkonnost akcií na Wall Street. A právě letošní rok je tím, který by měl historii otestovat a případně potvrdit.
Podíváme-li se na vývoj akcií obchodovaných na newyorské burze od konce druhé světové války, zjistíme, že třetí rok prezidentského mandátu bývá dlouhodobě výrazně nadprůměrný.
Zatímco index Dow Jones Industrial Average posílil v prvním, druhém a čtvrtém roce prezidentských cyklů v průměru o 4,6 procenta, právě třetí rok mandátu se výrazně vymyká.
Dow Jonesův index posílil během tohoto období průměrně o 19,4 procenta, což představuje více než čtyřnásobek oproti průměru zbývajících tří let čtyřletého prezidentského cyklu.
Ale pozor, tento nadprůměrný výkon jde zpravidla na vrub vývoje akciových trhů v prvních několika měsících těchto třetích prezidentských roků. Zbytek daného období už bývá relativně klidný.
Jinými slovy, pokud se má i letos prosadit efekt třetího prezidentského roku, je nejvyšší čas, aby akcie začaly razantně růst. Zatím totiž od začátku letošního roku spíše stagnují.
Dow Jonesův index zpevnil jen o 0,77 procenta, o něco lépe si vedl index S&P 500, který přidal 5,8 procenta, technologický Nasdaq letošní Wall Street vládne se ziskem 12,5 procenta.
Zatím se tedy nezdá, že letošní třetí prezidentský rok by měl potvrdit vývoj v posledních téměř osmi dekádách. Tím spíše, že kritickým bývá měsíc duben, který za necelé čtyři týdny začne.
V něm totiž dochází k mírné korekci zisků, které akcie zaznamenají v prvních měsících roku. Je samozřejmě otázkou, nakolik lze letošní rok, který následuje po velmi nestandardním období covidu a vysoké inflace, brát jako srovnatelný s dosud proběhlými třetími prezidentskými roky.
Do hry navíc vstupuje i politika americké centrální banky, která může historii doslova obrátit vzhůru nohama.
Zdroj: Hulbert (Marketwatch.com)