Search
Close this search box.

Matka Googlu rozštěpí své akcie, aby byly dostupnější. Historie ukazuje, že jde o dobrý tah

Vedení skupiny Alphabet se rozhodlo, že rozštěpí stávající akcie společnosti. A to v poměru 20 ku 1. Znamená to, že každý současný akcionář dostane k jedné své akcii dalších devatenáct kusů. Záměr ale ještě musí potvrdit akcionáři.


Každý, kdo bude k 1. červenci letošního roku držitelem akcie společnosti Alphabet, dostane k jedné z nich ještě dalších devatenáct. Vedení skupiny, pod jejíž křídla spadá také technologický gigant Google, rozhodlo o takzvaném rozštěpení akcií.

Akcie Alphabetu se budou dělit v poměru 20 ku 1. Pokud záměr managementu potvrdí ještě akcionáři, počet akcií vzroste dvacetinásobně, avšak ve stejném poměru se upraví i jejich cena. Ovšem směrem dolů, tedy na jednu dvacetinu. Pokud by se akcie Alphabetu štěpily dnes, cena jedné by místo 2823 dolarů činila jen asi 141 dolarů.

Vedení společnosti chce rozštěpením akcií zvýšit jejich dostupnost, a tím pádem také atraktivitu pro drobné investory. Ostatně nejde o prví takový krok v historii skupiny Alphabet, poslední štěpení se odehrálo v roce 2014. Od té doby se hodnota akcií zvýšila více net pětinásobně.

Nabízí se otázka, zda štěpení akcií skutečně přináší kýžený efekt. Podle analytiků bankovního domu Bank of America se zdá, že takzvaný „split“ má na hodnotu akcií blahodárný vliv. Experti porovnali změnu hodnoty rozštěpených akcií se vývojem indexu newyorské burzy S&P 500. A ukázalo se, že rozštěpené akcie překonaly v růstu S&P v prvních třech, šesti i dvanácti měsících. A to zhruba 3,5násobně.

„Překonání indexu jde částečně na vrub očekáváním. Společnosti, které oznámily rozštěpení akcií, častěji trh skutečně překonaly, protože investoři počítali s tím, že toto překonání skutečně přijde,“ uvedli analytici Bank of America. Poslední velké štěpení akcií předvedla v srpnu 2020 automobilka Tesla. Hodnota jejích akcií od té doby stoupla více než dvojnásobně.


Goldstein, Marketwatch.com
Root, Barron´s.com
Ballard, The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05