Search
Close this search box.

Snaha Applu o umělou inteligenci čelí v Číně velkým výzvám

Apple Intelligence je ambiciózní projekt společnosti Apple, jehož cílem je integrovat umělou inteligenci do všech jejích zařízení. Zatím však není mnoho informací o tom, jak tuto technologii přivedou do Číny. Analytici se domnívají, že to souvisí s přísnými čínskými předpisy týkajícími se umělé inteligence. Zůstává tedy otázkou, s jakým čínským technologickým gigantem bude Apple spolupracovat na vývoji Siri a jakým způsobem by v Číně fungoval Private Cloud Compute.

Apple se ve své velké snaze prosadit umělou inteligenci potýká s velkými výzvami v Číně, která je pro výrobce iPhonů jedním z klíčových trhů. Peking totiž dodržuje přísná pravidla týkající se této technologie. Tato nejistá situace přichází v době, kdy podíl Applu na čínském trhu klesá kvůli rostoucí konkurenci ze strany Huawei a dalších místních výrobců chytrých telefonů, kteří se pyšní svými funkcemi umělé inteligence.

Apple Intelligence je projekt zaměřený na integraci umělé inteligence do všech jeho zařízení. Nabízí vylepšenou verzi hlasové asistentky Apple Siri a funkce, které automaticky organizují vaši elektronickou poštu nebo přepisují a shrnují zvukové záznamy.

Apple oznámil, že Apple Intelligence bude na podzim spuštěna v americké angličtině, přičemž další jazyky, funkce a platformy budou následovat během příštího roku. Společnost však během své výroční vývojářské konference tento měsíc neoznámila nic konkrétního ohledně produktů pro čínský trh. Podle analytiků je to pravděpodobně kvůli přísným pravidlům pro umělou inteligenci v Číně, kde se Apple snaží najít cestu na složitý trh. Peking v posledních letech přijal různá nařízení týkající se ochrany dat a rozsáhlých jazykových modelů – obrovských souborů dat, které jsou základem aplikací, jako je ChatGPT.

Čínský trh s umělou inteligencí je přísně regulován. Některá pravidla zahrnují požadavky, aby poskytovatelé LLM získali souhlas s komerčním využitím svých modelů. Poskytovatelé generativní umělé inteligence jsou také zodpovědní za odstraňování „nelegálního“ obsahu.

Výzvy Applu v oblasti umělé inteligence v Číně

Orientace v těchto pravidlech bude pro Apple složitá. Některé funkce Apple Intelligence jsou založeny na vlastním jazykovém modelu společnosti, který běží jak na telefonech, tak na serverech Applu. Podle čínských pravidel by Apple pravděpodobně musel svůj model umělé inteligence nechat schválit úřady. Jedním z největších oznámení tohoto měsíce bylo, že hlasová asistentka Siri může pro určité požadavky využívat ChatGPT od OpenAI. ChatGPT je však v Číně zakázán, což znamená, že Apple bude muset najít rovnocenného domácího partnera. Baidu a Alibaba patří mezi čínské technologické giganty, kteří mají vlastní jazykové modely a hlasové asistenty. Jsou tedy potenciálními partnery, se kterými by Apple mohl spolupracovat. Čínský internet je silně cenzurován a regulační orgány se obávají, že služby AI by mohly vytvářet obsah, který by byl v rozporu s oficiálními názory nebo ideologií Pekingu. Apple pravděpodobně bude muset vytvořit model umělé inteligence v zařízení a cloudový model umělé inteligence, které budou v souladu s místními předpisy.

Ochrana osobních údajů

Apple při své prezentaci umělé inteligence zdůraznil důležitost ochrany soukromí. Společnost představila Private Cloud Compute, což znamená, že umělá inteligence bude zpracovávána na serverech vlastněných přímo Applem. Apple zároveň uvedl, že data zpracovávaná tímto způsobem se nebudou ukládat. Otázkou však zůstává, zda bude Apple skutečně schopen plně vlastnit a kontrolovat své servery. Data z iCloudu pro čínské uživatele jsou totiž uložena na serverech v Číně, které spravuje třetí strana. To by mohlo vést k tomu, že Apple bude muset uzavřít podobné partnerství i pro své servery pro umělou inteligenci, což by mohlo vyvolat otázky ohledně skutečného zabezpečení a soukromí těchto dat.

Wood ze společnosti CCS Insights uvedl, že důraz Applu na ochranu soukromí by mohl pomoci uvést na trh funkce umělé inteligence. Čína v roce 2021 přijala významný zákon o ochraně osobních údajů, který má omezit způsob, jakým jsou informace shromažďovány a ukládány.

Cesta společnosti Apple k umělé inteligenci v Číně

Televize CNBC kontaktovala společnost Apple ohledně jejich privátního cloud computingu a ambicí v oblasti umělé inteligence v Číně. Mluvčí Apple se k těmto otázkám přímo nevyjádřil, ale odkázal CNBC na rozhovor s Craigem Federighim, senior viceprezidentem softwarového inženýrství, který byl publikován v obchodním magazínu Fast Company. Federighi v rozhovoru vyjádřil přání přivést inteligentní technologie společnosti Apple do Číny. „Určitě chceme najít způsob, jak přinést všechny nejlepší funkce našich produktů všem našim zákazníkům,“ řekl v rozhovoru pro Fast Company a dodal, že „v některých regionech světa existují předpisy, které je třeba propracovat.“ Federighi také uvedl, že proces zavádění produktů s umělou inteligencí v Číně už probíhá, ale neuvedl žádný konkrétní časový plán.

Výrobci chytrých telefonů po celém světě propagují své AI funkce jako způsob, jak prodávat špičkové telefony spotřebitelům, kteří si své zařízení chtějí ponechat déle.

Podle údajů společnosti Canalys čelí Apple v Číně řadě problémů, protože jeho podíl na trhu klesl v prvním čtvrtletí roku 2024 na 15 % oproti 20 % ve stejném období předchozího roku. Společnost Huawei, jejíž podnikání v oblasti chytrých telefonů bylo ochromeno americkými sankcemi, opět ožila a nyní je největším hráčem na trhu chytrých telefonů v Číně, kde konkuruje společnosti Apple s telefony zaměřenými na prémiový segment. Je nepravděpodobné, že by zpoždění společnosti Apple za domácími konkurenty při zavádění funkcí umělé inteligence v Číně mělo negativní vliv na prodej iPhonů. „Pro Apple bude nasazení Apple Intelligence v Číně maratonem, nikoli sprintem. Bude to postupný proces během několika let, dokud si Apple nebude jistý, a do té doby bude muset čelit určité konkurenci,“ uvedl Shah z Counterpoint Research.

Wood uvedl, že kontrola společnosti Apple nad hardwarovou a softwarovou integrací jí umožní poskytovat odlišný zážitek než její konkurenti. „Apple má neuvěřitelnou schopnost vysvětlit své služby a funkce lépe než konkurence, i když v podstatě poskytuje stejný zážitek nebo podmnožinu toho, co může nabídnout konkurence,“ řekl Wood. „Navzdory současnému zaměření konkurenčních čínských výrobců chytrých telefonů na umělou inteligenci by měl mít Apple stále silnou pozici.“

ZDROJ: CNBC.COM

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05