Search
Close this search box.

Malajsie zvažuje zastavit vývoz palmového oleje do EU

Malajsie ve čtvrtek oznámila, že by mohla ukončit vývoz palmového oleje do Evropské unie v reakci na nový zákon EU, jehož cílem je chránit lesy prostřednictvím přísné regulace prodeje tohoto produktu.


Ministr pro komodity Fadillah Yusof uvedl, že Malajsie a Indonésie budou jednat o zákonu, který zakazuje prodej palmového oleje a dalších komodit spojených s odlesňováním, pokud dovozci neprokáží, že při produkci nedochází k poškozování ekosystému.

EU je významným importérem palmového oleje a zákon schválený v prosinci vyvolal pobouření ze strany Indonésie a Malajsie, které jsou jeho největšími producenty.

„Jestliže potřebujeme zapojit zahraniční odborníky, abychom čelili jakémukoli kroku ze strany EU, musíme to udělat“, sdělil Fadillah novinářům na konferenci, která se konala ve čtvrtek.

Ekologičtí aktivisté viní průmysl vyrábějící palmový olej z rozsáhlého kácení deštných pralesů v jihovýchodní Asii, ačkoli Indonésie a Malajsie zavedly pro všechny plantáže povinné certifikační standardy udržitelnosti.

Ještě před schválením nového zákona se očekávalo, že poptávka po palmovém oleji v EU v následujících 10 letech výrazně poklesne. 

V roce 2018 směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie požadovala postupné ukončení používání paliv na bázi palmového oleje používaných v dopravě do roku 2030, a to z důvodu jejich spojitosti s odlesňováním.

Podle údajů malajské komise pro palmový olej je EU třetím největším spotřebitelem palmového oleje na světě. Podílí se 9,4 % exportu palmového oleje z Malajsie a v roce 2022 odebrala 1,47 milionu tun, což je o 10,5 % méně než o rok dříve.


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00