Search
Close this search box.

Maďarské vládní dluhopisy za 17 procent? Lákavá investice skrývá řadu rizik

Procentní úrokové výnosy u maďarských vládních dluhopisů stoupají. Není výjimkou, že tržní úroková sazba už přesáhla 17 procentní hranici. To je pro investory na první pohled velmi atraktivní příležitost, jak zhodnotit své úspory, na straně druhé je třeba vnímat také rizika, která jsou s takovou investicí spojená. Ještě nikdo nevymyslel investici, která by přinesla vysoké zhodnocení a zároveň byla téměř bezriziková.


Maďarské banky již řadu měsíců přicházejí s nabídkami na prodej dluhopisů maďarské vlády. Je již zcela běžné, že úroky jsou dvouciferné, přičemž zatím jde spíše o případy dluhopisů s kratší splatností.

Dlouhodobé vládní bondy (s desetiletou splatností) se zatím vesměs drží pod desetiprocentním ročním úrokem.

Jenže když výnosnost dluhopisů (nejen státních) roste, znamená to, že o ně na trhu není příliš velký zájem, což emitent dluhopisu musí kompenzovat vyšším nabízeným zhodnocením. A přesně tento trend lze nyní pozorovat u maďarských vládních dluhopisů.

Pro potenciální investory by měl být takový vývoj do jisté míry varováním. A tím spíše, pokud je takový investor zahraniční.

Vedle rizika nesplacení závazku v podobě vydaného dluhopisu totiž zahraniční (tedy neforintový) investor na sebe ještě bere riziko kurzové.

Maďarský forint totiž od poloviny října loňského roku nastoupil na zpevňující trajektorii vůči euru. Od té doby zpevnil již asi o 13 procent.

Z velké části za to maďarská měna vděčí zpřísňující se měnové politice Maďarské národní banky. Jenže pokud forint takto výrazně zpevnil, může to do budoucna znamenat, že přijde korekce.

A to tím spíše, když Evropská centrální banka bude pokračovat ve zvyšování svých základních sazeb. Není tajemstvím, že vysoká inflace trápí také eurozónu, a že ECB rozhodně v nejbližší době svou politiku uvolňovat nebude.

Rostoucí sazby v eurozóně tak budou činit eurová aktiva atraktivnější, což nutně povede v menším či větším měřítku k převodu aktiv také z forintů do eur.

Forint tak může razantně oslabit, což by pro neforintového držitele maďarského vládního dluhopisu znamenalo ztrátu, respektive zmenšení úrokového výnosu maďarského vládního dluhopisu právě o případnou depreciaci forintu.

Maďarská vláda navíc již koncem loňského roku deklarovala záměr emitovat dluhopisy v zahraničních měnách a jejich podíl na celkovém objemu dluhu zvýšit.

To dále zvyšuje kurzové riziko vyplývající z nákupu či držby maďarských vládních dluhopisů z pohledu zahraničních investorů.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00