Search
Close this search box.

Lucid Motors o krok blíže ke vstupu na burzu. Při své premiéře na Wall Street může překonat Teslu

Společnost Churchill Capital Corp, která má Lucid Motors dovést na parket newyorské burzy, s automobilkou dokončí fúzi už příští měsíc. Ocenění automobilky při IPO by mohlo dosáhnout 38 miliard dolarů.

Takovou tržní hodnotu dosahovala automobilka Tesla na počátku roku 2017, tedy po sedmi letech od okamžiku, kdy Tesla (hlavní konkurent Lucid Motors) vstoupila na burzu. Investoři i analytici se v současné době přou, jaká je správná tržní hodnota Lucid Motors. Doposud je odvozovaná od tržní kapitalizace Churchil Capital Corp, která slouží jako takzvaná SPAC společnost – jde zpravidla o investiční fondy, které jsou už na burze obchodovány a pomocí fúze přivádějí k obchodování na finančním trhu jiné firmy.

Pro Lucid Motors hovoří zejména skutečnost, že nejde o žádného nováčka v sektoru elektromobility. Vznikla už v roce 2007 jako společnost Atieva a patřila mezi výrobce baterií právě pro elektromobily. Před pěti lety se Atieva přejmenovala na Lucid Motors a do jejího čela nastoupil Peter Rawlinson, který dříve pracoval jako hlavní inženýr v Tesle.

Lucid Motors má na kontě například vývoj dosud nejvýkonnější baterie pro elektrické Formule-E. Automobilka svůj úspěch staví na příslibu, že vyvine špičkový a výkonný elektromobil, který bude schopen na jedno nabití urazit vzdálenost více než 800 kilometrů. To strčí do kapsy leckterý vůz se spalovacím motorem.

A právě na tom bude také záviset, jak se tržní hodnota akcií bude vyvíjet po vstupu na burzu. Společnost Lucid Motors uvedla, že má rezervace již na více než 9 000 kusů modelu Lucid Air. Většina dodávek by se měla uskutečnit v příštím roce. Podle odhadu analytiků portálu Seeking Alpha by Lucid Motors měla v roce 2022 dosáhnout tržeb mezi 2,2 a 2,3 miliardy dolarů a do konce dekády by měly růst o 30 až 40 procent ročně.


Livy Research, Seeking Alpha
Ewing, Forbes.com

Makris, Investor Place

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00