Stejně jako u většiny kryptoměn byla i kryptoměna Polkadot (CRYPTO:DOT) v předchozím roce velmi volatilní. Tento token s multiřetězcovým protokolem do značné míry kopíroval vzestupy a pády vedoucí kryptoměny Bitcoin (CRYPTO: BTC).
Za posledních 52 týdnů se cena Bitcoinu propadla o 43 %. Na začátku listopadu se cena Polkadotu vyšplhala až na 55 dolarů. Zvědaví investoři chtějí tak zjistit, zda kryptoměna Polkadot dokáže v nejbližší době překonat své aktuální maximum.
Integrace a Web3
Možná jste už zaslechli pojem Web3. Brzy si na něj zvyknete, neboť se s ním budete setkávat prakticky všude.
Tenton pojem vymyslel kryptoměnový veterán, předseda nadace Web3 Foundation a spoluzakladatel společnosti Ethereum (CRYPTO: ETH) Gavin Wood.
Chtěl jím popsat budoucnost, v níž decentralizované aplikace na bázi blockchainu nahradí dosavadní online služby.
V současné éře sítě Web2 umožňuje sociální komunikace zveřejňování a konzumaci nejrůznějších typů informací.
V rámci Webu3 budou mít tvůrci větší kontrolu a lepší nástroje pro monetizaci. Zároveň budou moci vytvářet interaktivnější obsah pro své návštěvníky.
Ttyto nástroje nové generace budou postaveny na blockchainových platformách, zatímco poplatky a platby budou řešeny pomocí kryptoměn.
Gavin Wood je také spoluzakladatelem projektu Polkadot a tento protokol považuje za podstatu celého konceptu Web3.
Kryptoměna Polkadot byla od základu navržena tak, aby vyhovovala standardu Web3. Jakmile bude Web3 uveden do provozu, bude Polkadot hrát důležitou roli a její hodnota zřejmě prudce vzroste, až ji uživatelé začnou používat v aplikacích a službách.
Kryptoměna Polkadot a její funkce
Tato kryptoměna a její blockchainová síť nebyly původně navrženy tak, aby samostatně něco prováděly.
Namísto toho se jedná o vývojářskou platformu s konektivitou k dalším blockchainům a kryptoměnám, která poskytuje vývojářům a uživatelům možnost plně využít přednosti jednotlivých kryptoměn.
Například decentralizovaná finanční aplikace postavená na Polkadotu by se mohla opírat o Bitcoin jako úložiště dat. Ethereum by sloužilo k implementaci smart kontraktů, správě nepřenosných tokenů nebo k agregaci dat.
Je toho však více. Kryptoměna Polkadot rovněž zahrnuje sofistikovaný proces přidávání nových funkcí prostřednictvím tzv. parachutes.
Projekty postavené na technologii Polkadot tak mohou získat finanční podporu prostřednictvím aukcí a crowdfundingu.
Trpělivost je ctnost, která se vyplácí
Polkadot je na scéně teprve od léta roku 2020 a její ekosystém se stále formuje, neboť každý týden přibývají nové parachainy.
Její současná hodnota se může na první pohled zdát nízká, ale pokud budete dostatečně trpěliví, může se vám to budoucnu vyplatit.
Zejména se jedná o jednu z klíčových technologií nové generace, která by mohla změnit tvář internetu.
Zdroj: fool.com