Zdá se, že americké Komisi pro cenné papíry došla trpělivost s některými aplikacemi zprostředkujícími nákup a prodej cenných papírů. Regulátor se bude pravděpodobně zabývat jejich vlivem zejména na ceny takzvaných „meme akcií“, které se vyznačují obřím a rychlým nárůstem ceny a neméně rychlým poklesem.
Americká Komise pro cenné papíry začala už na sklonku loňského roku prověřovat některé aplikace pro zprostředkování obchodů s cennými papíry, a které se vyznačují tím, že je zprostředkovávají bez poplatků. Jedná se zejména o aplikace jako Robinhood, Webull Financial nebo SoFi.
Impulsem se staly obchody s akciemi společnosti GameStop, které loni v lednu vystřelily o přibližně 1500 procent a krátce poté se vrátily téměř na původní hodnotu. Od té doby vyskočily a opět klesly ještě několikrát. Takové akcie se řadí mezi takzvané „meme akcie“, které se právě obrovskou volatilitou vyznačují.
Komise pro cenné papíry zjistila, že mnoho brokerů stále více využívá analytiku řízenou umělou inteligencí k podpoře obchodování s akciemi nebo obdobných aktiv. „Komise byla znepokojena tím, že mnoho mladých investorů, z nichž nemalá část ještě kvůli svému věku nemůže pít alkohol, je intoxikováno digitálním engagementem v prostředí finančních trhů,“ uvedl pro agenturu Reuters Howard Fischer, partner advokátní kanceláře Moses & Singer.
Odpůrci zvažované regulace namítají, že platformy pro zprostředkování obchodů s cennými papíry bez poplatků demokratizují finanční trhy. Její příznivci naopak tvrdí, že Komise by tento fenomén měla prozkoumat a zjistit, do jaké míry digitální engagement ovlivňuje rozhodování investorů o nákupech či prodejích aktiv. Podle některých expertů jsou obavy z digitálního engagementu na místě, protože sofistikovanost jeho metod narůstá, což může vést k tomu, že se do riskantních investic pouští lidé, kteří nejsou dostatečně vzděláni nebo informováni.
Johnson,
Reuters