Search
Close this search box.

Kdo zmodernizuje informační infrastrukturu Pentagonu? Microsoft se utká s Amazonem

Souboj o zakázku amerického ministerstva obrany na modernizaci infrastruktury jeho informačních technologií začne nanovo. Původní kontrakt podepsaný za administrativy Donalda Trumpa totiž soud zrušil.


Původním vítězem tendru na dodávku cloudu známého pod označením JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure) se stala technologická společnost Microsoft. Jenže smlouvu u soudu napadl jeho hlavní konkurent Amazon. Tvrdil totiž, že Microsoft byl v soutěži zvýhodněn. Amazon argumentoval otevřenou animozitou Donalda Trumpa vůči skupině, která patří nejbohatšímu muži planety Jeffu Bezosovi. A uspěl.

Pentagon tak vypíše tendr na kontrakt za 10 miliard dolarů znovu. A pravděpodobně se bude opět rozhodovat mezi Microsoftem a Amazonem. Americké ministerstvo obrany totiž uvedlo, že požadavky na modernizaci informační infrastruktury, jejíž součástí je i dodávka cloudu JEDI, žádné další společnosti nejsou schopny splnit.

Zatímco Microsoft vyjádřil nad rozhodnutím určité rozhořčení, Amazon krok Pentagonu uvítal. „Rozhodnutí ministerstva obrany rozumíme. A těšíme se na to, že budeme moci s modernizací pomoci,“ uvedl Amazon mimo jiné v prohlášení.

Na krok Pentagonu zareagovali také investoři. Akcie Microsoftu sice během úterního obchodování oslabovaly, v pozdějších hodinách však své ztráty částečně umazaly. Přesto za posledních pět dní posílily o více než tři procenta.

Naproti tomu akcie Amazonu během jediného dne posílily o 4,7 procenta. Za posledních pět seancí pak přidaly bezmála sedm procent. Od začátku roku je Amazon silnější asi o 15 procent, Microsoft zpevnil dokonce o 27,6 procenta.


Seitz, Investors.com
Johnson, Sanders, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05