Search
Close this search box.

Každý druhý Čech má po zaplacení všech výdajů dost peněz na účtu, vyplývá z průzkumu

Navzdory neustále zrychlující inflaci je finanční kondice Čechů lepší než před rokem. Obyvatelé České republiky si také v tomto ohledu vedou lépe než příslušníci jiných zemích bývalého východního bloku. Nic neušetří jen osm procent z nich, vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Kantar.


Češi ke svým penězům přistupují zodpovědněji než řada jiných národů. Například pravidelné měsíční výdaje za péči o sebe sama přiznalo 48 procent dotázaných, kdežto v případě Maďarů nebo Poláků za sebe pravidelně utrácí 80, respektive 82 procent respondentů. Pojištění se v pravidelných měsíčních výdajích objevuje u 58 procent Čechů, ale jen u 24 procent Mexičanů.

V pravidelném měsíčním investování vedou Maďaři, ale jen těsně právě před Čechy. Navzdory faktu, že většina Čechů má pojištěné minimálně zdraví nebo bydlení, v případě Maďarů tento podíl činí 60 procent. Naopak nejhůře se v této disciplíně umístili Litevci (33 procent) a Rumuni (38 procent).

Pozoruhodná je také skutečnost, že po zaplacení všech výdajů zbývá dostatek peněz na účtu 51,5 procenta Čechů. To je o 2,5 procentního bodu více než před rokem. Dostatečnému zůstatku se těší především lidé do 35 let (téměř dvě třetiny z nich) a obyvatelé velkých měst (66 procent).

V České republice ale žijí také lidé, kterým se nepodaří ušetřit vůbec nic. Takovou odpověď přineslo v průzkumu osm procent respondentů. Přesto je na tom Česko nejlépe z porovnávaných zemí. Vůbec nic není schopno ušetřit například 23 procent Lotyšů, 21 procent Maďarů nebo 17 procent Litevců. V Česku je největší procento lidí, kteří nic neušetří, mezi seniory (13 procent).

Průzkum provedla agentura Kantar pro společnost IPF, a to na vzorku 502 obyvatel Česka, ale také kolem čtyř tisíc lidí v dalších osmi zemích, a to Austrálii, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Mexiku, Polsku a Rumunsku.


ČTK


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05