Search
Close this search box.

Katar a Rolls-Royce pumpují miliardy do startupů

Katar má v plánu vybudovat nejmodernější vědecký kampus pro testování a vývoj “zelených” technologií v severní části Anglie. Ropný stát si vybral Británii z důvodu spolupráce se společností Rolls-Royce, kde plánují vybudovat 5 nových startupů v hodnotě 1 miliardy dolarů do roku 2030, a dalších 15 do roku 2040. 


Partnerství, které nerezaví 

Kromě toho, že oba subjekty sdílejí společnou vášeň k čaji s mlékem (neboli karaku, který si můžete vychutnat v Dauhá), je Katar významným investorem ve Spojeném Království. 

Katar se může chlubit vlastnictvím ikonického obchodního domu Harrods, mrakodrapu Shard v Londýně, a zároveň má významný podíl ve společnosti Sainsbury, což je největší britský provozovatel supermarketů. 

Nyní se země z Perského zálivu zapojí do spolupráce s Rolls-Roycem s využitím jeho odborných inženýrských znalostí, aby mohli společně vyřešit následující vzájemná dilema: 

  • Katar se zavazuje snížit do roku 2030 emise ve svých LNG zařízeních, a to až o 25 %. Státní ropná společnost Qatar Energy navyšuje rozpočet o 5 až 10 miliard dolarů na vydávání tzv. zelených dluhopisů. 

  • Dekarbonizace je pravděpodobně největší výzvou pro Rolls-Royce, která se zavázala, že bude roku 2030 uhlíkově neutrální, ale v současné době generuje příjmy ve výši 15,4 miliardy liber z prodejů svých proudových motorů, které spotřebovávají nadměrné množství CO2. 


Vzhledem k potřebám obou partnerů není téměř pochyb o tom, že budou chtít investovat do technologií, které budou schopné odsávat CO2 z atmosféry. Existuje jedna švýcarská společnost, která přišla na to, jak zhmotnit uhlík, ale prozatím tato technologie má ještě daleko k tomu, aby byla škálovatelná. 

Podle deníku Sunday Times má být do poloviny roku 2022 vypracována studie o proveditelnosti, ale průkopníkem je přístavní město Newcastle, kde další stát Perského zálivu (Saúdská Arábie) právě koupil místní fotbalový tým z Premier League. 


The Motley Fool

Jak obchodovat s akciemi?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00