Search
Close this search box.

Kam investovat malé částky v roce 2023?

Miniatura muže stojícím na zlatých mincích, a přemýšlí kam investovat malé částky peněz, štos zlatých mincí
Zdroj: shutterstock.com

V dnešní době mohou lidé vydělat peníze různými způsoby. Mezi ně patří i investování. Otázka však zní: Kam investovat malé částky? Naštěstí je v dnešním světě investování dostupné i pro drobnější investory.


Zřejmě největší překážkou, která lidem brání v investování, je nedostatek kapitálu. Ale co kdyby vám někdo sdělil, že můžete investovat i s menším obnosem peněz?

Investování je relativně jednoduchá činnost, která nevyžaduje tolik času. Nejdůležitější je začít. Řada lidí nikdy nezačne investovat, protože se domnívají, že na to potřebují hodně peněz. Nicméně opak je pravdou.

Níže uvádíme několik konvenčních, ale praktických investičních tipů, které mohou změnit váš pohled na osobní finance. Investování je nejlepší cestou, jak proměnit malou částku peněz ve větší, která vás může mile překvapit. 


Pasivní investování s ETF fondy

Nejjednodušší způsob, jak začít investovat, je investice do ETF fondů. Zároveň je to nejčastější investiční rada, kterou začátečníkům doporučují i takové investiční legendy, jako je sám Warren Buffett.  

ETF fond je z hlediska struktury velmi podobný podílovému fondu s tím rozdílem, že má nižší poplatky a zpravidla si neúčtuje poplatky za prodej nebo zpětný odkup.

ETF neboli indexový fond je pasivně řízený a sleduje výkonnost trhu. Příkladem je fond Vanguard S&P 500.

Jak už název napovídá, tento fond kopíruje výkonnost indexu S&P 500 (zahrnuje 500 největších společností v USA). 


Investice do P2P platforem

Na platformách P2P půjček si spotřebitelé půjčují peníze pro osobní účely. Jedná se zejména o nezajištěné půjčky, které lze uplatnit na libovolný účel (např. na koupi nemovitosti, automobilu apod.).

Úrokové sazby těchto typů úvěrů se liší v závislosti na profilu dlužníka. Nyní existují platformy P2P, kde mohou investoři do těchto půjček investovat.

Ve své podstatě neinvestujete do celých půjček, ale do jejich menšího podílu. V praxi to vypadá tak, že svých 1 000 korun můžete rozložit do čtyř různých půjček.

Nejznámějšími P2P platformami na české investiční scéně jsou Zonky nebo Mintos, kde si můžete otevřít účet a začít investovat do půjček.


Investování do kryptoměn

Popularita kryptoměn v uplynulých letech výrazně vzrostla a možností, jak do nich investovat, je nespočet.

Hodnotu kryptoměn ovlivňuje důvěra jejich uživatelů. Pokud tedy zájem o danou kryptoměnu roste, roste i její hodnota. 

Obecně se doporučuje přistupovat ke kryptoměnám spíše jako ke spekulaci než jako k dlouhodobé investici. Kryptoměny lze koupit na řadě kryptoměnových burz.

Uživatelsky nejpřívětivější směnárnou pro české uživatele je Coinmate, která akceptuje i české koruny. Další solidní alternativou je např. Binance


Investování do nemovitostí

Do nemovitostí lze investovat online, bez nutnosti osobních schůzek. Mezi přední země, kde probíhají crowdfundingové kampaně na nemovitosti, patří především USA a Velká Británie. 

Konvenční investování do nemovitostí obvykle vyžaduje velký počáteční kapitál. V případě online platforem mohou do nemovitostí investovat i investoři s malými částkami. Obvykle lze investovat již od 1 000 Kč. 

V České republice se tyto platformy začínají rozvíjet, ale v budoucnu jich bude stále přibývat. Tento trend je zřetelný i ze zahraničí.

Investovat můžete také na zahraničních platformách, které obvykle nabízejí lepší investiční podmínky. Jednou z takových platforem je estonská Estateguru.


Zdroj: The Motley Fool

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05