Search
Close this search box.

4 finanční tituly, které Warren Buffett vlastní již více než deset let. A má k tomu pádné důvody   

Jedním z nejlepších způsobů, jak budovat bohatství, je dlouhodobě investovat a držet kvalitní akcie. Tradiční investiční přístup „kup a drž“ se možná zdá jako nezáživný, ale zaručeně funguje, pokud dostatečně vytrváte. To je v kontrastu s aktivním investováním, kdy se investoři snaží načasovat trh tak, že nakupují levně a prodávají draze. 


Metoda „nakoupit a držet“ je jednoduchým, a zároveň efektivním způsobem, jak v průběhu času akumulovat jmění, neboť nakupujete akcie solidních společností a necháváte své výnosy zhodnocovat. Warren Buffett je ideálním příkladem toho, jak lze nákupem a dlouhodobým držením vybudovat kolosální bohatství. 

Od roku 1965 dosáhla společnost Berkshire Hathaway celkové výnosu ve výši 3 600 000 %, tedy 20 % ročně. Buffett drží řadu akcií 10 a více let, ale čtyři, na které se v tomto článku zaměříme jsou: Visa (V 0,90 %), Mastercard (MA 1,40 %), Globe Life (GL 2,38 %) a Moody’s Corporation (MCO 2,27 %)


Visa a Mastercard: Doba držení 11 let 

Warren Buffett zbožňuje tyto platební služby, o čemž svědčí jeho podíly ve společnostech jako je Visa, Mastercard a American Express. Společnosti Visa a Mastercard pomáhají svým zákazníkům s plynulým převodem peněz prostřednictvím svých debetních a kreditních karet. 

Tyto firmy vydělávají na zúčtování transakcí prostřednictvím svých platebních sítí. V roce 2020 byly Visa a Mastercard dvě největší platební sítě, které realizovaly platební transakce o objemu 13,6 bilionu dolarů. Tyto dvě firmy jsou atraktivní díky svým vysokým maržím, které generují výrazné peněžní toky. Za posledních deset let dosáhly Visa a Mastercard průměrné marže ve výši 44 %, resp. 40 %.  

Investice z roku 2011 do společností Visa a Mastercard vynesly Buffettovi zhodnocení ve výši 878 %, respektive 1 440 %, což představuje zhodnocení 24 % a 27 % ročně. 


Global Life: Doba držení 21 let 

Pojišťovny jsou jedním z oblíbených investičních míst Warrena Buffetta, a Globe Life je součástí jeho portfolia od roku 2001. Globe Life prodává pojistné smlouvy, včetně životního pojištění, doplňkového zdravotního pojištění, jako je pojištění proti rakovině a intenzivní péči, a doplňkového pojištění Medicare. 

Pojištění sice není vzrušujícím sektorem, ale může být spolehlivou ochranou proti inflaci. Pojišťovny mají schopnost určovat své ceny, což jim umožňuje navýšit výši pojistného v případě, že náklady na pojistná plnění vzrostou. 

Pojišťovny rovněž profitují z vyšších úrokových sazeb. Globe Life má 18 miliard dolarů v portfoliu investičních, komunálních a jiných státních dluhopisů, které budou mít z rostoucích úrokových sazeb časem prospěch.  

Od první investice do společnosti Globe Life v roce 2001 Buffett shrábl výnos odpovídající 599 %, tedy téměř 10 % ročně. 


Moody’s Corporation: Doba držení 22 let 

Buffett poprvé investoval do společnost Moody’s v roce 2000, kdy se firma oddělila od Dun & Bradstreet. Moody’s poskytuje úvěrové ratingy společnostem po celém světě a je důležitým hráčem na trhu s fixními příjmy. 

Společnost má silnou konkurenční výhodu, neboť odvětví ratingu má vysoké vstupní bariéry. Agentury Moody’s a S&P Global mají v tomto sektoru dominantní pozici, přičemž každá z nich má přibližně 40% podíl na trhu. 

Agentura Moody’s těžila zejména díky nízkým úrokovým sazbám, které vedly k nepřetržitému přílivu emisí podnikových dluhopisů. S rostoucími úrokovými sazbami se ratingová činnost agentury Moody’s nemusí setkat s tak velkým objemem emisí podnikových dluhopisů. V tomto případě vstupuje do hry její analytický segment. 

Moody’s poskytuje firmám výzkum a informace o úvěrech, trzích, dodavatelském řetězci a klimatu, což jim přináší stálý tok opakujících se příjmů. V první polovině letošního roku zaznamenala ratingová divize Moody’s pokles příjmů o 24 %, zatímco její analytická divize se postarala o nárůst tržeb o 20 %.  

Od první investice do společnosti Moody’s v roce 2001 Buffett zhodnotil svůj majetek o 2660 %, tedy o 17 % ročně. Zřejmě to vypadá, že dlouhodobě investovat a vytrvat, se vyplácí.  


Courtney Carlsen 
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05