O takzvaných kryptoměnách vydávaných centrálními bankami (CBDC) se vedou dalekosáhlé debaty, některé centrální banky už spustily zkušební provoz, další si vyjasňují podmínky, za jakých by mohly CBDC spustit naostro. Jenže aktuální průzkum globální profesní organizace CFA Institute ukázal, že digitální měny centrálních bank si vlastně přeje jen menšina odborníků z finančního světa.
Aktuální průzkum globální společnosti odborníků na finanční trhy CFA Institute ukázal, že o takzvané digitální měny centrálních bank (CBDC – Central Bank Digital Currency) vlastně ani není přílišný zájem.
Průzkumu asociace, která sdružuje bankéře, investory a další finanční profesionály, se zúčastnily více než čtyři tisícovky respondentů. Ale jen 42 procent z nich věří, že CBDC by měly být spuštěny.
„Ani lidé s velmi sofistikovanou finanční gramotností s odborností, kteří jsou i našimi členy, většinově nerozumí, co vlastně CBDC jsou. Z průzkumu jsme vycítili také obecnou skepsi k těmto digitálním měnám,“ uvedl pro agenturu Reuters Olivier Fines z organizace CFA Institute. Podle něho si většina dotazovaných nedokáže představit, v čem by měl být vlastně přínos digitálních měn centrálních bank.
To se týká především respondentů z vyspělých ekonomik, kde lidé mohou bez jakýchkoli potíží platit penězi v bezhotovostní podobě již nyní a nepotřebují k tomu žádnou další zvláštní podobu elektronických peněz.
Řada zemí již svou CBDC měnu spustila, například Bahamy nebo Nigérie. Dalších 130 zemí, které představují asi 98 procent globální ekonomiky, zkoumají, zda by měly CBDC spustit rovněž.
Zdroj: Jones – Reuters