Search
Close this search box.

Joe Biden hodlá přetvořit americkou ekonomiku obřím fiskálním balíkem

Americký prezident Joe Biden představí další stimul pro hospodářství Spojených států. Balík v objemu přibližně dvou bilionů dolarů hodlá využít na investice do infrastrukturních projektů a současně do boje proti klimatickým změnám nebo do zlepšení péče o staré lidi.

Bidenův plán zahrnuje investice v objemu více než 620 miliard dolarů do modernizace dopravní infrastruktury, zejména silnic, mostů, dálnic nebo přístavů. Dalších 174 miliard má směřovat do výstavby sítě dobíjecích stanic pro elektromobily, jež má být dokončena do roku 2030.

Součástí fiskálního balíku je také 400 miliard dolarů na zvýšení dostupnosti bydlení nebo zlepšení komunitní péče pro stárnoucí Američany a obyvatele se zdravotním postižením. Pokud nově navrhovaný fiskální balík projde Kongresem, půjde v kombinaci s tím předchozím celkem o 4bilionovou injekci, kterou vláda podpoří americkou ekonomiku. To odpovídá zhruba dvaceti procentům hrubého domácího produktu, což nemá v novodobé historii USA obdoby.

Joe Biden prozatím upouští od svého plánu na zvyšování daní bohatým Američanům, naproti tomu zřejmě bude chtít zvýšit daně ze zisků firem ze současných 21 na 28 procent.


Renshaw, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00