Jihokorejský startup Rebellions v pondělí uvede na trh čip pro umělou inteligenci a bude usilovat o získání vládních zakázek, neboť Seoul se pokouší prosadit lokální společnosti v expandujícím odvětví umělé inteligence.
Čip s názvem ATOM je nejnovějším korejským počinem, který se snaží vyzvat světového lídra Nvidii v oblasti hardwaru, který využívá revoluční technologii pro umělou inteligenci.
O umělé inteligenci se hovoří v celém technologickém světě, neboť ChatGPT (chatbot od společnosti OpenAI), kterou podporuje Microsoft, a který generuje články, eseje a dokonce i poezii, se podle UBS stal za necelé dva měsíce nejrychleji rostoucí spotřební aplikací v historii.
Podle Marka Lipacise, analytika ze společnosti Jefferies, má Nvidia dominantní postavení v oblasti čipů pro umělou inteligenci a v prosinci představovala přibližně 86 % výpočetního výkonu šesti největších cloudových služeb na světě.
Jihokorejská vláda chce posílit domácí průmysl a v následujících pěti letech investovat více než 800 milionů dolarů do výzkumu a vývoje ve snaze navýšit tržní podíl korejských čipů s umělou inteligencí.
„Je těžké se vyrovnat společnosti Nvidia, která je v oblasti univerzálních čipů s umělou inteligencí velmi daleko,“ uvedl Kim Yang-Paeng, vedoucí výzkumný pracovník Korejského institutu pro průmyslové hospodářství a obchod.“
ATOM od společnosti Rebellions je navržen tak, aby exceloval při provozu aplikací pro chatboty poháněné umělou inteligencí.
Protože se zaměřuje pouze na specifické úlohy, a ne na širokou paletu úkonů, spotřebovává při těchto úlohách jen asi 20 % energie čipu Nvidia A100, uvedl spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Rebellions Park Sunghyun.
A100 je nejoblíbenější čip pro úlohy související s umělou inteligencí, který je dostatečně výkonný pro vytváření modelů pro AI.
Zatímco země jako Tchaj-wan, Čína, Francie, Německo a Spojené státy mají rozsáhlé plány na podporu svých polovodičových firem, jihokorejská vláda se výjimečně soustředí na čipy s umělou inteligencí.
Seoul tento měsíc vyhlásí výběrové řízení na dvě datová centra, tzv. farmy výpočetních jednotek, do kterého se budou moci přihlásit pouze tuzemští výrobci čipů, sdělil agentuře Reuters úředník ministerstva pro vědu a informační technologie.
Zdroj: Investing.com