Search
Close this search box.

Je na čase investovat do Cardana?

Kryptoměna Cardano vznikla a byla spuštěna na trh 27. září roku 2017. Od té doby dokázala zhodnotit na ohromujících 7 080 %. Oproti tomu Bitcoin ve stejném období vzrostl okolo 910 %. V současné době patří Cardano mezi 10 nejcennějších kryptoměn s odhadovanou tržní hodnotou 84 miliard dolarů. 


Kontroverzní kryptoměny jsou na vzestupu. Jedna z nich je Cardano – unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost. Avšak vznik této kryptoměny polarizovala komunity krypto-nadšenců. Je tedy opravdu vhodná doba na nákup Cardana? 


Kryptoměna se slibnou vizí

Název tokenu “ADA” nese dle britské matematičky a první programátorky Ada Lovelace. Na vývoji  projektu se podílel Charles Hoskinson, který mimojiné spoluzaložil kryptoměnu Ethereum. Hoskinson nechtěl dále participovat na vývoji Etherea s jeho tehdejším partnerem Vitalikem Buterinem, kvůli tomu, že chtěl vývoj ponechat jako neziskový projekt. 

Cardano je první kryptoměnou, která funguje na algoritmickém principu PoS (Proof of Stake – metoda, která výpočetní výkon nahrazuje důkazem vlastnictví samostatných tokenů ADA). V síti Cardana není zajištěna těžba pomocí výpočetního výkonu, jako je tomu u Bitcoinu, který funguje na principu PoW (Proof of Work) a na jeho těžbu je zapotřebí vynaložit dostatečný výkon. Nároky na těžbu se však v průběhu času exponenciálně zvyšuje, což pro těžaře znamená, že musí investovat a vylepšovat výkon výpočetních technik a to následně spotřebovává více elektřiny.

Energetická spotřeba a výpočetní technika by však neměla být pro Cardano problémem, jelikož funguje na principu PoS, kde výpočetní technika není stěžejní. V síti Cardano vlastníci tokenu (stakeholdeři) ADA si navzájem ověřují transakce místo těžařů. Účastníci trhu, kteří drží větší zastoupení podílů mohou dosahovat zajímavého zhodnocení. Mějte na paměti, že v současné době je v oběhu 32,9 miliard tokenů z celkových 45 miliard.

Investoři mohou na trhu kryptoměn spekulovat a dosáhnout tak zajímavých zisků a nebo mohou tokeny dlouhodobě držet. Každopádně je kryptoměnový trh velmi volatilní. Výhodou sítě Cardana je, že nespotřebovává tolik energie jako Bitcoin, který svojí spotřebou a výkonem dokáže napájet a dodávat elektřinu celému Chile.

Cardano využívá relativně inovativních procesů, tzv. sharding – proces, který slouží ke zvýšení efektivity práce s daty a zlepšuje tak i škálovatelnost. Sharding umožňuje rychlejší zpracování transakcí. Do konce roku plánuje Hoskinson implementovat tzv. smart-kontrakty, které umožní kompatibilitu Cardana s Ethereem. 


Nejistá budoucnost 

Jako je tomu u každé nové technologie, Cardano a její a síť, která funguje na principu PoS dokáže řešit vzniklé problémy, ale na straně druhé vytváří nové. Nastavení sítě uděluje však privilegia investorům (s velkým obnosem finančních prostředků) větší kontrolu nad sítí. Mezitím u sítě, která funguje na principu PoW, velcí hráči takovou možnost nemají, byť by museli vlastnit a ovládat alespoň 51 % celkové výpočetní kapacity, která by dokázala prolomit síť.  

I přesto, že Cardano je zajímavou a perspektivní kryptoměnou s relativně vysokou tržní hodnotou, nedokázala přitáhnout pozornost velkých firem a vládních institucí. Otrlejší  investoři by možná začali více důvěřovat této technologii, až se úspěšně zakomponuji tzv. smart-kontrakty. Ale dokud k tomu nedojde, bude Cardano vnímáno jako zajímavá spekulativní investice. 


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00