Search
Close this search box.

Japonsko se zatím smířilo s oslabující měnou 

Japonská meteorologická agentura tento týden oficiálně vyhlásila začátek třešňové sezóny poté, co plně vykvetly v centru Tokia. Ale uprostřed kvetoucích sakur se národní měna spíše podobá uvadající kancelářské rostlině. 


V pondělí japonský jen vůči americkému dolaru klesl na sedmileté minimum. Japonská centrální banka si s tím očividně neláme hlavu. Co se vlastně odehrává v zemi vycházejícího slunce? Bank of Japan a FED 


Přímým důvodem poklesu japonské měny je rozepře mezi centrálními bankami. Bank of Japan konzervativně udržuje velmi nízké úrokové sazby, zatímco americký FED je kvůli rostoucí inflaci více agresivnější. Po nedávném zvýšení sazeb Fedu dosahují výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů 2,5 %, což je téměř desetinásobek výnosu japonského státního dluhopisu.  

Antoine Bouvet, hlavní stratég ING, uvedl pro Financial Times, že se jedná o „politické rozdíly na bázi steroidů.“ Není divu, jelikož kapitál proudí tam, kde se s ním nakládá nejlépe, a rozdíl v sazbách vyvolal výprodej japonského jenu, přičemž oportunističtí investoři se vydali s proudem.  

Existuje prostý důvod, proč oběma zemím prozatím vzájemné odtržení nevadí. Slabý jen znamená, že Američané platí méně za zboží z Japonska, což je pro ně výhodné, vzhledem k vysoké inflaci v USA (7,9 %), která zvyšuje ceny všech statků od Big Maců až po automobily značky Tesla. 

Japonské firmy na oplátku získají vyšší tržby a zvýšení ziskovosti, když se hotovost z jejich zahraničních dceřiných společností převede na jeny. BoJ (Bank of Japan) je připravena intervenovat, aby situace zůstala taková, jaká je:  

  • V pondělí BoJ nabídla, že nakoupí neomezený počet desetiletých japonských státních dluhopisů, aby zabránila růstu jejich výnosů. Tato nabídka bude platit do čtvrtka.  

  • Japonský jen klesl až o 2,4 % na 125 jüanů za dolar. BoJ v lednu odhadla, že 10% depreciace jenu přispěje k japonskému HDP o 1 %, a výzkumný institut Daiwa odhaduje, že depreciace jenu o 10 % zvýší tak zisky japonských firem až 12 miliard dolarů. Nákupní bezmocnost 


„Slabý jen povede k dalšímu nárůstu cen dováženého zboží, což může snížit životní úroveň lidí v Japonsku,“ napsala redakce jednoho z předních japonských deníků Mainichi Shimbun.“ Dále deník dodal, že reálný efektivní směnný kurz jenu, který vyjadřuje sílu měny, je na svém padesátiletém minimu. 

Někteří analytici se zamýšlejí nad tím, zda japonská vláda vůbec zasáhne, aby podpořila kurz jenu, pokud výprodeje zajdou příliš daleko. „Je žádoucí, aby se směnné kurzy pohybovaly stabilně a odrážely ekonomické základy,“ uvedl v pondělí Hirokazu Matsuno, hlavní mluvčí japonské vlády a následně dodal: „Jakékoli rychlé změny nejsou žádoucí.“ 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00