Search
Close this search box.

Jak se může v USA vysoká míra inflace proměnit ve stagflaci? 

Hospodářská situace Spojených států není v současné době nijak růžová. Inflace se pohybuje kolem 8,5 % a celková ekonomika se v prvním kvartálu meziročně propadla o 1,4 %. K oficiálnímu prohlášení recese je zapotřebí dvou čtvrtletí poklesu ekonomiky, ale varovné signály jsou opravdu hrozivé. 


Bez ohledu na to, zda ekonomika nakonec upadne do recese, má kombinace vysoké inflace a nízkého hospodářského růstu poněkud děsivý název: stagflace. Stagflace s sebou mnohdy přináší různé formy obtíží, neboť podniky se snaží snižovat náklady, zatímco spotřebitelé čelí stále rostoucím cenám. Propouštění: Hlavní známka snižování nákladů 

Již nyní se například objevují první náznaky toho, že se společnosti pokoušejí snížit své náklady na zaměstnance. Nedávné propouštění ve firmě Robinhood Markets, pozastavení přijímání nových zaměstnanců ve společnosti Meta Platforms nebo snižování inženýrských pozic ve Ford Motor Company mohou být jen špičkou ledovce aktuálních problémů. 

Podniky obvykle ohlašují propouštění, když se domnívají, že náklady na udržení zaměstnanců jsou vyšší než samotné výnosy. S rostoucí inflací se zvyšují i náklady na celou řadu výrobních vstupů a zaměstnanci zároveň žádají vyšší mzdy, aby dokázali udržet krok s rostoucími náklady. Podnikům nezbývá nic jiného než hledat metody, jak efektivně redukovat tyto náklady. 

V době inflace je možné, že zaměstnanci, kteří zůstanou, dostanou sice vyšší plat, ale za cenu toho, že budou vykonávat práci navíc po svých propuštěných spolupracovníků.  

Pokud se takto individuální společnost rozhodne, může to být pro její krátkodobé hospodářské výsledky přínosné. Jestliže se stejným způsobem rozhodnou další podniky v rámci celé ekonomiky, může to snížit celkový hospodářský růst.  Inflace: Nutí spotřebitele k náročným rozhodnutím 

Vzhledem k tomu, jak se tato konkrétní vlna inflace šíří ekonomikou, nutí lidi činit těžká rozhodnutí. Ačkoli celková míra inflace činí 8,5 %, inflace potravin je dokonce mnohem vyšší (8,8 %) a inflace energií dosahuje zarážejících 32 %.  

Pokud plat zaměstnance nedokáže držet krok s těmito rostoucími náklady, musí se rozhodnout, za co bude utrácet ze svých omezených finančních prostředků. Když jsou lidé donuceni se takto rozhodovat, většinou se omezí na základní věci – ponechají si ty, na kterých jim nejvíce záleží, a odstřihnou se od těch, na kterých jim nezáleží. Co se s tím dá reálně dělat?  

Abyste úspěšně přežili inflaci, musíte se nejprve ujistit, že máte v pořádku své osobní finance. Pokud můžete splatit dluhy s vysokým úrokem, splaťte je co nejdříve to lze. A pokud to nelze, zkuste zjistit, jak byste mohli refinancovat své dluhy s fixním úrokem, abyste se tak vyhli dluhové lavině.  

Je možné, že i při investování si lze ponechat část nesplaceného dluhu. Jestliže tak učiníte, uvědomte si, že dluh zůstává závazkem, který musíte splatit, i když zrovna nemáte dostatek peněz. Uvědomte si také, že akcie nerostou vždy, takže pokud dojde k situaci, kdy budete muset splácet dluh, nemusíte mít vhodnou pozici pro likvidaci svých akcií. 

Jakmile budete mít své dluhy pod kontrolou, vytvořte si rezervní fond ve výši tří až šesti měsíců vašich osobních výdajů ve formě likvidní hotovosti. To je především důležité v případě, že vaše pracovní pozice byla zrušena v důsledku snižování nákladů v podnicích nebo v důsledku omezování výdajů ze strany spotřebitelů. 

V inflačním prostředí však buďte opatrní a nehromaďte hotovost nadměrně, jelikož výnosy z hotovosti mají tendenci zaostávat za inflací, což znamená, že peníze budou časem ztrácet na hodnotě. Nouzový fond má sloužit jako krátkodobý zdroj peněz pro pokrytí nouzových životních situací, nikoli jako dlouhodobě udržitelný zdroj peněz. 

A pokud máte své dluhy pod kontrolou a máte vybudovaný pohotovostní fond, můžete investovat tak, abyste překonali inflaci. Nezapomeňte, že investování je dlouhodobý proces a může trvat, než trh rozpozná skutečnou hodnotu podniků, které kupujete. 


Chuck Saletta  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00