Search
Close this search box.

Jak efektivně využít nemovitosti jako pojistku proti inflaci?  

Jelikož míra inflace je nejvyšší za posledních 40 let, je možná největším problémem vydělat dostatek peněz na potlačování rostoucích cen. Historie nám ukazuje, jak to lidé dělali dříve. Před několika dekádami investovali do komodit, jako jsou zemědělské produkty a energetické zdroje, aby mohli čelit inflaci.  


V nedávné době přiměl nástup pandemie investory k tomu, aby se více zaměřili na technologie, jako jsou právě výrobci polovodičů, kteří tak dokázali profitovat z nedostatku a problémů v dodavatelském řetězci.  

Jednou z osvědčených investic v období inflace jsou nemovitosti. Pojďme se společně podívat na to, jak může vlastnictví nemovitosti (a několik dalších zajímavých možností) fungovat jako zabezpečení proti inflaci. Inflace, zajištění a penze 

Inflace je ukazatelem poklesu kupní síly peněz. Dokáže ovlivnit vaše úspory natolik, že pouhá 1 % inflace může během 20 let umazat desetitisíce korun z vašich penzijních rezerv. V roce 2021 činila v České republice průměrná míra inflace 3,8 %. 

I při nízké míře inflace existují faktory, které mohou snižovat vaši kupní sílu v důchodovém věku. Jako příklad lze uvést náklady na zdravotní péči. Senioři obecně utrácejí za zdravotní péči více než mladší občané.  

Snížení kupní síly je nutné nějak kompenzovat. Sociální pojištění se naštěstí pravidelně vyrovnává s inflací. Obvykle však netvoří většinu důchodových úspor jednotlivce. Co mohou důchodci dělat při vysoké inflaci? 

I když je inflace frustrující a nevyhnutelná, můžete své úspory před ní ochránit. Úprava investiční strategie a přeskupení majetku vám může pomoci zabezpečit to, co jste si již našetřili. Přizpůsobení investiční strategie 

Jednou ze strategií je přidat do portfolia takové investice, u nichž je pravděpodobné, že s rostoucí inflací poroste i jejich hodnota. Dobrým příkladem jsou nemovitostní investiční fondy (REIT) a akcie energetického sektoru:


REIT 

Realitní investiční trusty jsou podobné podílovým fondům, ale místo akcií je tvoří nemovitosti. Fondy REIT jsou vhodným prostředkem zajištění proti inflaci, jelikož zajišťují trvalý a pravidelný příjem z dividend.  

Navíc jejich hodnota bude dlouhodobě narůstat v návaznosti na majetek, který představují. A pokud se rozhodnete své akcie prodat, je pravděpodobné, že za ně obdržíte více, než jste za ně zaplatili, držíte-li je dostatečně dlouho. 


Akcie energetického sektoru 

Zásoby v sektoru energetiky jsou všechny zásoby spojené s výrobou nebo dodávkou energie. Tato investiční třída byla dříve omezena především na ropu a zemní plyn, ale s rozvojem obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární, vodní a větrné elektrárny a biopaliva, se stala mnohem rozmanitější. 

Investice do energetického sektoru mohou být výhodnou pojistkou proti inflaci, jakmile se totiž zvýší ceny u čerpadel (a energie obecně), může se zvýšit i hodnota vašeho portfolia. Přerozdělování aktiv 

Dalším způsobem, jak se mohou penzisté zajistit proti inflaci, je přerozdělení aktiv. Hotovost můžete převést do nemovitostí, jejichž hodnota v dlouhodobém horizontu zpravidla roste. Pořiďte si nemovitost k pronájmu, abyste si vytvořili stálý zdroj příjmů a využili tak výhod rostoucího nájemného.  

Ať už svůj majetek pronajímáte, nebo jen doufáte, že na něm vyděláte nějaké peníze, klíčem k úspěchu je prodej ve správný okamžik. Zkuste svou nemovitost zpeněžit přímo na trhu prodávajících, kde je více ochotných kupujících než dostupné nabídky. Inflace nemusí vždy znamenat ztrátu peněz 

Zvyšování cen řady základních položek, jako je benzín, potraviny nebo bydlení, může být velmi znepokojivé. Ale díky řádnému plánování a rozumným finančním strategiím můžete mít z těchto vyšších nákladů užitek. 

Investujte proto do těch nejvhodnějších odvětví ve správný moment a vhodně přerozdělte svá finanční aktiva. Díky tomu budete mít před inflační vlnou náskok, namísto toho, abyste se jí nechali převálcovat. 

Poraďte se s kvalifikovanými investičními odborníky, jak lze efektivně investovat do nemovitostí a prodiskujte jejich dividendový potenciál. 


John Boitnott  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05