Search
Close this search box.

Jak blízko nebo daleko je rally amerických akcií? Záleží na inflaci a politice Fedu

Federální rezervní systém počtvrté v řadě zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Možná to ale na nějakou dobu bylo poslední takové zvýšení. To by byla dobrá zpráva pro akciové investory, kteří po několikaměsíčním poklesu vyhlížejí rally nejen na newyorské burze. Zda je něco takového blízko, či naopak daleko, bude záležet právě na Fedu a vývoji inflace.

„Pokud neuvidíme inflaci klesat, úrokové sazby Federálního rezervního systému půjdou i nadále vzhůru. Potom se ale jen tak nedočkáme okamžiku, kdy trhy uvidí světlo na konci tunelu a začnou růst,“ uvedla pro portál Marketwatch.com Victoria Fernandezová, hlavní investiční stratéžka společnosti Crossmark Global Investments.

Podle ní je celkem běžné, že se trhy skomírající pod medvědí náladou neodrazí ode dna, dokud úrokové sazby Fedu nebudou nad úrovní míry inflace. A tam se mohou dostat dvojím způsobem: buď začne inflace dramaticky klesat, nebo Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, dokud se nedostanou pávě nad inflaci.

Naproti tomu podle jiného ukazatele, který před dvaceti lety vytvořil profesor Yaleovy univerzity Robert Shiller, je obrat na akciových trzích blízko. Jde o takzvaný „U.S. Buy-on-Dips Confidence Index“. Ukazatel vychází z průzkumu mínění investorů o tom, jaký vývoj na trzích očekávají poté, co během jediného dne oslabí nejméně o tři procenta.

Čím nižší hodnota indexu, tím větší pravděpodobnost, že akciová rally je blízko. A právě v těchto dnech se hodnota ukazatele nachází nejníže za poslední téměř čtyři roky, což značí, že vzestup akcií může být za dveřmi. A je podobně nízko jako během prvního lockdownu po propuknutí pandemie koronaviru v Evropě a USA. Poté vždy nastal obrat na akciových trzích směrem vzhůru.

Wang, Marketwatch.com

Hulbert, Marketwatch.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00