Search
Close this search box.

Investoři tápou, kam se vydají akcie. Směr určí americká ekonomika, která nejeví známky recese

Akciové burzy mají za sebou jedno z nejmizernějších prvních pololetí za mnoho posledních let. Index S&P 500 newyorské burzy od začátku roku odepsal kolem 18 procent. Analytici si však nevědí rady, jakým směrem se akcie vydají v pololetí druhém. Mohou se klidně navracet k hodnotám z počátku roku, stejně jako odepsat dalších deset procent.


Oči většiny globálních investorů se v několika příštích dnech budou upírat na měnověpolitické zasedání Federálního rezervního systému (americké centrální banky). Jeho výbor pro operace na volném trhu, jenž o nastavení úrokových sazeb rozhoduje, bude jednat ve dnech 26. a 27. července. Razance, s jakou změní nastavení úrokových sazeb, totiž napoví, kam se pohnou nejen americké burzy.

Mezi analytiky se nejčastěji diskutuje zvýšení sazeb o 0,5 až 0,75 procentního bodu. Bude záležet na tom, jak se vyvine červnová inflace. Meziroční tempo růstu cen v květnu vyskočilo na 8,6 procenta, a bylo o 0,3 procentního bodu vyšší než v dubnu. Na druhé straně se ale příliš nelišilo od inflace březnové.

Nyní však přišla zpráva a vývoji pracovního trhu v USA za červen, která naznačila, že americké hospodářství zatím do recese nesměřuje. V USA během červa vzniklo přes 370 tisíc nových pracovních míst, což výrazně předčilo očekávání expertů. Americký trh práce tak stále působí proinflačně, což by mohlo značit, že Fed zvýší sazby razantněji.

V takovém případě by akcie mohly reagovat poklesem. Záležet proto bude na průběhu výsledkové sezóny, kdy společnosti obchodované na burze začnou oznamovat své hospodaření za druhý letošní kvartál. Pozitivní výsledky mohou naopak tlačit burzu výše a do určité míry potvrdit, že firmy jsou odolné a schopné generovat zisk, i když jim zdražuje financování.


Krauskopf,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00