Search
Close this search box.

Investoři sázejí na zvyšování sazeb Fedu. Co na to akciové trhy?

Přestože z řad Federálního rezervního systému v posledních měsících zaznívalo, že vysoká inflace je přechodná a že se centrální bankéři nechystají přijímat tvrdá antiinflační opatření, očekávání se možná mění.


Výnos u dvouletého amerického vládního dluhopisu se na finančních trzích za poslední tři týdny zvýšil z 0,5 procenta na začátku listopadu na současných 0,64 procenta. Růst výnosnosti o více než čtvrtinu je známkou toho, že investoři se začínají připravovat na zvyšování základní úrokové sazby Federálního rezervního systému. Jinak řečeno, že výnosnost finančních dolarových aktiv začne růst.

A to právě kvůli možným krokům americké centrální banky, která už zjevně ztrácí trpělivost s neutuchající inflací. Z nedávno zveřejněných poznámek z jednání Fedu totiž vyplývá, že členové rady guvernérů americké centrální banky jsou připraveni začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se původně očekávalo.

„Trhy očekávají, že v příštím roce dojde k jednomu nebo dvěma zvýšením. Proto je dnes patrné zvětšování objemu poskytovaných úvěrů,“ uvedl pro portál Barron´s.com John Ham, analytik společnosti New England Investments & Retirement Group. Podle analytiků investiční banky Goldman Sachs se sazby v roce 2022 mohou zvýšit dokonce třikrát.

Co to znamená pro akciové trhy? V obecné rovině platí jednoduchá rovnice: čím uvolněnější politika centrální banky, tím více likvidity na trhu a tím větší ochota ji investovat do akcií, protože jiné investice nesou poměrně malý výnos. A platí to i opačným směrem, kdy se centrální banky chystají měnovou politiku zpřísňovat.

V případě Fedu bude tedy velmi záležet na tom, jak rychle bude sazby zvyšovat, v jakém rozměru a jak bude jeho politika v souladu s očekáváním trhů. Jinak řečeno, čím méně bude Federální rezervní systém investory překvapovat, tím lépe pro vývoj akcií. Pokud však Fed začne nečekaně brzy a nečekaně razantně sazby zvyšovat, tím větší nejistotu na burzách vzbudí a tím větší tlak na výprodej bude.


Chatterjee, Reuters
Sonenshine, Barron´s.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00