Přestože z řad Federálního rezervního systému v posledních měsících zaznívalo, že vysoká inflace je přechodná a že se centrální bankéři nechystají přijímat tvrdá antiinflační opatření, očekávání se možná mění.
Výnos u dvouletého amerického vládního dluhopisu se na finančních trzích za poslední tři týdny zvýšil z 0,5 procenta na začátku listopadu na současných 0,64 procenta. Růst výnosnosti o více než čtvrtinu je známkou toho, že investoři se začínají připravovat na zvyšování základní úrokové sazby Federálního rezervního systému. Jinak řečeno, že výnosnost finančních dolarových aktiv začne růst.
A to právě kvůli možným krokům americké centrální banky, která už zjevně ztrácí trpělivost s neutuchající inflací. Z nedávno zveřejněných poznámek z jednání Fedu totiž vyplývá, že členové rady guvernérů americké centrální banky jsou připraveni začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se původně očekávalo.
„Trhy očekávají, že v příštím roce dojde k jednomu nebo dvěma zvýšením. Proto je dnes patrné zvětšování objemu poskytovaných úvěrů,“ uvedl pro portál Barron´s.com John Ham, analytik společnosti New England Investments & Retirement Group. Podle analytiků investiční banky Goldman Sachs se sazby v roce 2022 mohou zvýšit dokonce třikrát.
Co to znamená pro akciové trhy? V obecné rovině platí jednoduchá rovnice: čím uvolněnější politika centrální banky, tím více likvidity na trhu a tím větší ochota ji investovat do akcií, protože jiné investice nesou poměrně malý výnos. A platí to i opačným směrem, kdy se centrální banky chystají měnovou politiku zpřísňovat.
V případě Fedu bude tedy velmi záležet na tom, jak rychle bude sazby zvyšovat, v jakém rozměru a jak bude jeho politika v souladu s očekáváním trhů. Jinak řečeno, čím méně bude Federální rezervní systém investory překvapovat, tím lépe pro vývoj akcií. Pokud však Fed začne nečekaně brzy a nečekaně razantně sazby zvyšovat, tím větší nejistotu na burzách vzbudí a tím větší tlak na výprodej bude.
Chatterjee, Reuters
Sonenshine, Barron´s.com