Search
Close this search box.

Investoři reagují na eskalaci napětí na Ukrajině a sázejí na osvědčené bezpečné přístavy

Situace na finančních trzích je od začátku roku poznamenána zhoršující se bezpečnostní situací na východě Ukrajiny. Rostoucí pravděpodobnost válečného konfliktu s Ruskem vede investory k hledání bezpečných přístavů pro jejich peníze. Nervozitu by částečně mohl uklidnit Federální rezervní systém.


Akcie na Wall Street od začátku letošního roku prakticky setrvale padají. Všechny tři významné indexy newyorské burzy (S&P 500, Nasdaq, Dow Jones Industrial Average) odepsaly během necelých čtyř týdnů několik procent a přes občasné korekce setrvávají v sestupném trendu.

Jde mimo jiné o důsledek eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, určitou roli zde rovněž sehrává očekávané zpřísňování měnové politiky americkou centrální bankou (Fed). Investoři se tedy začali obracet k tradičním aktivům, která jsou zpravidla chápána jako ostrůvky jistoty v turbulentní a nejisté době. Nejde o nic menšího než zlato, ale také, opět bez překvapení, švýcarský frank.

Velký nárůst poptávky v posledních týdnech pociťuje největší světová burza, kde se obchoduje se zlatem, SPDR Gold Shares. Jen během pátku (21. ledna) zaznamenala čistý příliv investic v objemu 1,6 miliardy dolarů. Jde o dobře dostupnou investiční příležitost i pro menší hráče, jelikož do zlata lze investovat prostřednictvím ETF fondů.

Cena zlata se pomalu přibližuje hranici 1900 dolarů za trojskou unci. K absolutnímu rekordu ze srpna 2020 ještě asi 170 dolarů chybí, ale nejde o nijak vzdálenou metu. A pokud inflace brzy nepoleví a ukrajinsko-ruské vztahy se dále vyhrotí, může padnout nový zlatý rekord ještě letos.

Investoři ale také znovuobjevují švýcarský frank. V posledních dnech se vůči euru dostal na nejsilnější úroveň od června 2015. Rovněž v té době se frank těšil oblibě také kvůli napjatým vztahům na východě Evropy. Švýcarská národní banka sice zatím na rostoucí poptávku po domácí měně nereaguje, ale zásah vyloučit nelze. Obzvláště pokud centrální bankéři usoudí, že příliš silný frank by mohl poškodit švýcarské hospodářství. Ostatně k umělému oslabení franku před lety rovněž došlo.


Singh, The Wall Street Journal
Revill, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00