Search
Close this search box.

Investoři by měli zachovat klid, vytrvat a držet tyto 2 akcie

Geopolitické události mohou mít dalekosáhlé dopady. I když nemají přímý dopad na podniky, mohou vést ke zvýšení cen komodit a narušení dodavatelských řetězců. Globalizace může být pro firmy požehnáním, ale i prokletím. 


Dobrou zprávou pro investory je skutečnost, že existují možnosti, jak se proti těmto faktorům zajistit a minimalizovat tak riziko. Mezi takové strategie patří investování do velkých podniků, které sídlí v USA, jelikož tyto firmy nejsou příliš závislé na mezinárodních trzích. Mezi akcie, které splňují tato kritéria, patří UnitedHealth Group (NYSE: UNH) a Walmart (NYSE: WMT).  UnitedHealth 


Zdravotnická společnost UnitedHealth se sídlem v Minnesotě poskytuje zdravotní péči milionům Američanů, z toho zhruba každému pátému seniorovi prostřednictvím svého programu Medicare. Většina příjmů společnosti pochází z pojistného, které v roce 2021 činilo 226,2 miliardy dolarů a tvořilo 79 % jejího celkového obratu. Zbytek připadá na ostatní činnosti, například prodej léků prostřednictvím lékáren. 

Ačkoli společnost UnitedHealth technicky poskytuje pojistné plnění po celém světě a některé její divize působí na mezinárodním měřítku, její působnost je však omezená. Z více než 50,6 milionu osob, kterým v roce 2021 poskytla zdravotní pojištění, bylo 45,1 milionu (89 %) považováno za rezidenty a pouze 5,5 milionu spadalo do kategorie „globální“. 

Obchodní činnost UnitedHealth se ukázala být odolná i v době pandemie. Její čistý zisk ve výši 17,3 miliardy dolarů v roce 2021 vzrostl oproti předchozímu roku o 12 % a byl tak o 25 % vyšší než v roce 2019. Nepochybně bude velmi záležet na dopadu nákladů spojené s kovidem. V loňském roce činil poměr zdravotní péče společnosti (který měří náklady na zdravotní péči jako procento příjmů z pojistného) 82,6 %, zatímco o rok dříve to bylo 79,1 %.   

Historicky firma vykazuje malé, ale stabilní ziskové marže ve výši alespoň 5 % tržeb, což z ní činí relativně bezpečnou akcii. To ale neznamená, že díky tomu lidé nezbohatli. Za posledních deset let dosáhly akcie zdravotnických společností celkového výnosu (včetně dividend) téměř 900 %, což je třikrát vyšší než 291% zisk, který za stejné období vykázal index S&P 500.  Walmart  


Velkoobchodní řetězec Walmart má své prodejny ve dvou desítkách zemí. Vzhledem k její velikosti a velkému zaměření na Spojené státy je však stále bezpečnou akcií, kterou můžete vlastnit, i když se strachujete z konfliktů v jiných částech světa. 

Z konsolidovaných čistých tržeb ve výši 567,8 miliardy dolarů, které skupina Walmart vykázala za fiskální rok končící 31. ledna, pocházelo 101 miliard dolarů (tj. 18 %) z jejích mezinárodních operací. Ačkoli má Walmart stále značný prostor pro celosvětovou expanzi, jeho klíčovou oblastí zůstává podnikání v USA. 

V uplynulém roce dosáhl Walmart v USA nárůstu čistých tržeb o 6,3 % a tržby Sam’s Club vzrostly o 15,1 %. Tržby společnosti Walmart International však poklesly o 16,8 % v důsledku odprodejů při přechodu na trhy s vyšším růstem.  

Celkové výnosy Walmartu za 10 let dosahují necelých 200 %, což je méně než výkonnost celého trhu. Vzhledem k jeho pevné stabilitě však investoři u Walmartu vyměňují část výnosů za jistotu, což z něj dnes činí atraktivní volbu. Vzhledem ke své velikosti a silné vyjednávací síle s dodavateli by Walmart mohl být na podstatně lepší pozici než jiné podniky, pokud jde o zvládání geopolitických překážek.   

V loňském roce vzrostly její tržby o pouhých 2,4 %, a to navzdory všem problémům v dodavatelském řetězci, s nimiž se potýká svět maloobchodů. A zatímco náklady na prodej vzrostly jen o 2,1 %, Walmart dokázal zvýšit svůj provozní zisk o 15,1 % na 25,9 miliardy dolarů. Walmart již není rychle rostoucím podnikem, ale stále může být solidní investicí typu „kup a zapomeň“, která vás nenechá v noci v klidu spát. 


David Jagielski  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05