Search
Close this search box.

Investiční pravidlo 60/40 je mrtvé, říkají experti

Po mnoho dekád se investoři řídili pravidlem 60 na 40, když se rozhodovali, kam umístí své volné zdroje na finančních trzích. 60 procent mělo směřovat do akcií a zbylých 40 do dluhopisů. Takové portfolio mělo být vyvážené a zároveň schopné generovat slušný příjem.


Jenže ty časy, zdá se, jsou možná nenávratně pryč. Problém je totiž v tom, že časy se za posledních dvacet, nebo dokonce sedmdesát, let změnily natolik, že kdysi platné pravidlo už neplní svou funkci. Například podle Davida Kellyho, hlavního globálního stratéga investiční společnosti JP Mortan Asset Management budou americké dluhopisy v příštích 10 až 15 letech dosahovat průměrný výnos jen 4,2 procenta ročně.

Přitom ještě na začátku 80. let minulého století přinášel 10letý vládní dluhopis svému majiteli roční výnos blížící se 16 procentům. Na konci dekády už to bylo jen 9,5 procenta a dnes se výnos pohybuje kolem 1,5 procenta ročně. Investoři proto hledají nové příležitosti, jak své úspory zhodnotit s přijatelným rizikem, ale s o něco vyšším výnosem, než nabízejí dluhopisy.

Mezi ně patří zemědělská půda, smíšené investiční fondy, reality, hedgeové fondy nebo kryptoměny. Každému z uvedených aktiv je ale třeba se věnovat trochu jinak. Zemědělská půda a reality představují stabilitu, růst ceny, ale nízkou likviditu. Navíc ne každý má na účtu několik milionů, aby je mohl pořídit. Ale dnes už existuje řada platforem, které zprostředkovávají investici menší částky do podílového fondu, který zmíněné kupuje za vás.

Smíšené a hedgeové fondy se pak vyznačují rozumnou diverzifikací rizika při přijatelném výnosu, takže je ocení investor, který nemusí na denní bázi sledovat pohyby na finančních trzích. Naproti tomu kryptoměny jsou vyloženě pro lidi, kteří mají rádi adrenalin, vyhledávají riziko a jsou ochotni vsadit s tím, že mohou sice relativně rychle a relativně hodně získat, ale i rychle a hodně ztratit.


Forberg,
Yahoo! Finance


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00