Search
Close this search box.

Intuitive Surgical: Tržní kapitalizace ve výši 1 bilionů dolarů?

Můžeme se shodnout na tom, že pouze malá hrstka společností je schopna dosáhnout tržní kapitalizace nad 1 bilionu dolarů. Investoři, kteří tyto společnosti ignorují a nemají tendenci tyto akcie nakupovat, by mohly přijít o zajímavé zisky. Firmy, o kterých bude zmínka v článku by mohly dosáhnout této kapitalizace během příštích 20 let. 


Řeč je o dvou společnostech: Intuitive Surgical – obchodovaná na burze NASDAQ a Shopify – obchodovaná na newyorské burze NYSE. V době psaní tohoto článku má první zmiňovaná společnost tržní kapitalizaci v hodnotě 117,6 miliardy dolarů a následně druhá společnost, jejíž tržní kapitalizace činí 193,2 miliardy dolarů. Obě dvě firmy mají stále daleko k tomu, aby dosáhly tržní kapitalizace v hodnotě 1 bilionu dolarů, ale šance a potenciál tu určitě jsou. Intuitive Surgical

Společnost Intuitive Surgical působí ve zdravotnickém průmyslu a jejím zaměřením je asistovaná chirurgie za pomocí robotizace. Ke dni 30. června bylo celosvětově nainstalováno do 6 335 zdravotnických zařízení systém da Vinci a počet neustále narůstá. 

A zatímco konkurence se teprve rozehřívá, Intuitive Surgical již dokázalo vybudovat silný základ, který by mohl rychle ukončit působnost nového vyzyvatele.

Společnost těží výhodu v tom, že se ji podařilo dostat na trh jako první. Systém da Vinci byl od roku 2000 schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a díky tomu se ji podařilo provozovat činnost v perspektivním oboru. 

A na druhé straně má Intuitive Surgical sofistikovaný nehmotný majetek (zejména patenty, autorská práva a další formy duševního vlastnictví), které společnost chrání před novými konkurenty. Společnost má registrováno více než 4 000 patentů v USA i zahraničí na zařízení pro asistovanou chirurgii a další doplňková příslušenství.

Tyto faktory zajišťují, že společnost pravděpodobně zůstane lídrem ve svém oboru po mnoho příštích let, a to i v případě, že vznikají další společnosti, které budou Intuitive Surgical konkurovat. Podle některých odhadů se trh asistované chirurgie řízené robotizací bude do roku 2028 pohybovat ročním tempem 21,6%. 

Nákup akcií společnosti Intuitive Surgical nemusí být špatný tah na bránu. Společnost má velkou šanci dosáhnout tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů v horizontu 20 let a zakomponovat akciový titul do svého portfolio není vůbec špatný nápad. Shopify 

E-commerce gigant Shopify patří v současné době mezi investiční miláčky mezi komunitou investorů. Díku solidnímu růstu a atraktivnímu obchodnímu modelu se hodnota akcií společnosti zvedli až do nebeských výšin – 5 930%. Pokud Shopify bude pokračovat tímto tempem, pravděpodobně dosáhne v roce 2040 tržní kapitalizace v hodnotě 1 bilionu dolarů. 

A podobně jako je tomu u  Intuitive Surgical, Shopify si dokázalo vybudovat  silnou konkurenční výhodu, která jí pomáhá na cestě vzhůru. Nespočet ostřílených podnikatelů a drobných živnostníků  používají Shopify, aby pro své podnikání vytvořili atraktivní výkladní skříň v podobě e-shopů. Společnost má v rukávu další služby, včetně logistického řešení, fyzických systémů pro prodej, nastavení možnosti digitálních plateb nebo dokonce marketingovou asistenci.  

Poslání je jasné: nabídnout podnikatelům cokoli, co potřebují ke svému úspěšnému podnikání. Shopify nabízí i integrace s dalšími aplikacemi, které usnadňují proces a pomáhají tak efektivně uživatelům řešit komplikace při podnikání. 

Platforma Shopify umožňuje rychle automatizovat procesy a téměř každý uživatel je schopen jednoduše založit vlastní e-shop. Společnost je žhavým kandidátem, který může investorovi přinést velmi vysoké zhodnocení finančních prostředků a poroste-li tímto dynamickým tempem, není divu, že pravděpodobně v roce 2040 bude její tržní kapitalizace v hodnotě 1 bilionu dolarů.  


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00