Americký dolar vůči euru klesl na nejslabší úroveň za poslední rok. Vůči koši světových měn pak dosáhl dvouměsíčního minima. Impulsem byla čerstvá data o vývoji spotřebitelské inflace za březen i cen průmyslových výrobců. Díky tomu sílí přesvědčení investorů, že Federální rezervní systém se blíží s úrokovými sazbami vrcholu, a na obzoru tak je postupné uvolňování měnové politiky v USA.
Tím pádem se americký dolar stává v očích investorů méně atraktivní, jelikož už investice do dolarových aktiv nezaručí další růst výnosnosti.
Naopak euro si svou atraktivitu udržuje, neboť investoři očekávají, že Evropská centrální banka ještě u konce svého cyklu zvyšování sazeb není.
Euro se tak vůči americkému dolaru dostalo na nejsilnější úroveň za poslední rok.
„Míříme zpět do nízkoinflačního světa. To je současná zpráva trhu,“ řekl agentuře Reuters Adam Button, hlavní měnový analytik torontské společnosti ForexLive.
Podle něho nyní bude záležet na tom, kdy bude epizoda vysoké inflace za námi.
„Vidíme dramatický obrat úrokového diferenciálu mezi dolarem a eurem ve prospěch eura,“ vysvětlil pro Reuters Ben Laidler, stratég globálních trhů společnosti eToro.
Kombinace klesající inflace, rostoucího rizika recese americké ekonomiky a stále „jestřábí“ politiky Evropské centrální banky vyústila právě v posílení eura na úkor amerického dolaru.
Spotřebitelská inflace totiž v březnu ve Spojených státech klesla z únorových pěti na šest procent v meziročním vyjádření. Index cen výrobců se ve stejném měsíci meziročně zvýšil o 2,7 procenta, což je nejnižší tempo růstu průmyslových cen od ledna 2021.
Zdroj: Brettell – Reuters