Search
Close this search box.

Inflace v Japonsku dosáhla nového 41letého maxima. Bank of Japan je stále v centru pozornosti

Spotřebitelské ceny v Japonsku v prosinci vzrostly oproti předchozímu roku o 4,0 %, což je dvojnásobek cílové úrovně centrální banky ve výši 2 %. Inflace tak zaznamenala nové 41leté maximum a udržuje na trhu naději, že by centrální banka mohla postupně ukončit uplatňování nízkých úrokových sazeb.


Analytici se však neshodují v názoru na možnost, zda by Japonská centrální banka (BOJ) mohla v letošním roce zvýšit úrokové sazby, a to kvůli pochybnostem o tom, zda mzdy porostou natolik, aby vykompenzovaly dopady rostoucích životních nákladů a udržely inflaci kolem 2 %.

„Společnosti už nejsou tak opatrné při zvyšování cen. Je možné, že inflace zůstane nad dvouprocentním cílem až do podzimu letošního roku,“ uvedl Yoshiki Shinke, hlavní ekonom výzkumného institutu Dai-ichi Life.

„Klíčové jsou však mzdy. Pokud se inflace udrží kolem 2 % a Japonsko zaznamená výrazný růst mezd, BOJ by mohla normalizovat měnovou politiku,“ dodal Shinke.

Prosincový růst indexu spotřebitelských cen, který nezahrnuje potraviny, nicméně zahrnuje náklady na pohonné hmoty, odpovídal mediánu tržních prognóz a následoval po listopadovém meziročním růstu o 3,7 %. Jednalo se o nejrychlejší meziroční nárůst od prosince 1981, kdy index rovněž vzrostl o 4,0 %.

Meziroční růst indexu spotřebitelských cen překročil 2% cíl BOJ již devátý měsíc v řadě, neboť ceny rostly u veškerého spotřebního zboží, od hamburgerů až po klimatizační spotřebiče.

Bližší pohled na údaje však naznačuje, že Japonsko zatím nečelí riziku mzdově-inflační spirály, která přiměla americké a evropské centrální banky ke zvýšení úrokových sazeb.

Hlavním faktorem byly ceny energií, které byly v prosinci o 15,2 % vyšší než před rokem, tedy prudší než listopadový nárůst o 13,3 %.


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05