Search
Close this search box.

Buffettova investiční skupina loni zdvojnásobila zisk. Berkshire Hathaway odkupuje vlastní akcie

Investiční skupina Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta vykázala za loňský rok rekordní zisk. Ten se oproti roku 2020 dokonce více než zdvojnásobil. Společnost také disponuje obří zásobou hotovosti, čehož využívá mimo jiné k odkupu vlastních akcií. Ty výrazně posílily.


Americký miliardář Warren Buffett si může odškrtnout další úspěšný rok ve své neuvěřitelné finančnické kariéře. Jeho investiční impérium Berkshire Hathaway totiž loni vykázala rekordní zisk, který dosáhl bezmála 91 miliard dolarů. Oproti roku 2020 se tak zvýšil o téměř 110 procent. Tržby společnosti se přitom meziročně zvýšily „jen“ o 12,7 procenta, a oproti předpancemickému roku 2019 dokonce jen o 8,6 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy Buffettovy společnosti.

Skupině Berkshire Hathaway také výrazně stoupl objem volné hotovosti či jejích ekvivalentů. Zatímco ke konci roku 2020 disponovala sumou v objemu téměř 48 miliard dolarů, o rok později to bylo již přes 86 miliard. Objem volných finančních prostředků se tak meziročně téměř zdvojnásobil.

Kdo by si myslel, že toho jedenadevadesátiletý Warren Buffett využije k nákupu dalších společností do svého impéria, částečně by se zmýlil. Berkshire Hathaway totiž využije svého hotovostního přebytku k výkupu vlastních akcií od stávajících podílníků. Skupina s tím již v loňském roce začala a celkový objem vykoupených akcií za uplynulých 12 měsíců dosáhne 27 miliard dolarů.

Letos se má tento objem výrazně snížit, a to na 1,2 miliardy. Podle Warrena Buffetta má takový postup smysl. „Interní investiční příležitosti v současné době nabízejí lepší možnosti zhodnocení než výnosy z akvizic,“ uvedl Buffett. A vývoj posledních dní na akciovém trhu mu dává zapravdu. Akcie Berkshire Hathaway těsně před víkendem zpevnily o více než šest procent a od začátku letošního roku jsou silnější asi o 5,5 procenta. Meziročně pak Berkshire Hathaway zpevnila bezmála o 27 procent.


Berkshire Hathaway Annual Report 2021
Stempel, Reuters
NYSE, Berkshire Hathaway stocks


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05